SPORTURI  »  HANDBAL  »  HCM BAIA MARE - FERENCVAROS

Victorie mare pentru HCM Baia Mare în Champions League! A zdrobit Ferencvaros, scor 32-24

Articol de - Publicat vineri, 05 februarie 2016 21:29

HCM Baia Mare a cîștigat  meciul cu Ferencvaros Budapesta, scor (16-14) 32-24, dar rămîne pe locul 4, la egalitate de puncte cu Larvik, care are însă avantajul întîlnirilor directe.

Principala marcatoare pentru băimărence a fost Allison Pineau, cu 10 reușite.

Meciul a început echilibrat. În minutul 10 scorul era 4-4. Baia Mare a fost prima care s-a distanțat pînă la urmă la două goluri, în minutul 12.

În minutul 17 unguroaicele au cerut time out. Încurajările lui Gabor Elek, antrenorul oaspeților, nu au avut nici un efect.

Maramureșencele s-au distanțat și la 5 goluri în prima parte. Ferencvaros și-a revenit și s-a apropiat la două goluri la pauză. Paula Ungureanu a fost  prins o zi excelentă în prima repriză și asta a făcut ca româncele să intre în avantaj la cabine. Portărița a apărat cîteva mingi grele, dar și două aruncări de la 7 metri.

Baia Mare a avut noroc că nu a fost egalată în debutul reprizei secunde, cînd a irosit cu lejeritate cîteva mingi. Fetele antrenate de Aurelian Roșca au reușit doar un gol în primele 5 minute.

Cei aproape 3.000 de specatori jubilau în mintutul 48 cînd Baia Mare s-a distanțat la 7 goluri.

Următorul meci al HCM-ului este pe 14 februarie în deplasare contra lui Fleury.