SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA EHF

Victorie senzaţională a lui Dinamo în Cupa EHF » "Cîinii" au revenit incredibil în ultimele minute

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 februarie 2016 15:17

Dinamo a cîștigat  cu spaniolii de la Granollers, locul 3 în prima ligă spaniolă, scor 29-28. Cel mai bun marcator a fost Ciprian Șandru cu 5 goluri.

Dinamo a început  timid cu Granollers, iar în minutul 11 tabela arăta 7-3 pentru gazde. Șandru a salvat atacul "cînilor" cu 3 șuturi foarte puternice ce l-au lăsat fără replică pe Almeida, portarul lui Granollers.

În minutul 14, la 9-4 pentru spanioli, Eliodor Voica a cerut time-out. Antrenorul dinamovist le-a cerut elevilor săi mai multă agresivitate în apărare. Defensiva a fost mai mobilă, dar portarul Irimuș nu a reușit să-și ajute colegii.

În minutul 18 a intrat între buturi Darius Makaria. Nici tânărul portar nu a avut prea mult succes, iar Granollers s-a distanţat la 10 goluri în minutul 23 (17-7).

Roş-albii au rulat toți portarii din lot în prima repriză, a treia oară fiind cu noroc. Portarul Ștefan Grigoraș a parat 2 șuturi, iar Dinamo a mai recuperat din handicap, scor 13-20 după primele 30 de minute.

Repriza lui Dinamo

Dinamo a pornit cursa de urmărire în repriza secundă şi a marcat 3 goluri consecutive în doar 3 minute.

Jocul a fost echilibrat în următoarele 10 minute, iar Irimuş a apărat excelent la aruncările de la 7 metri. Contraatacul lui Asoltanei a fost decisiv în revenirea dinamoviştilor care s-au apropiat la 3 goluri de adversari pentru prima oară după 34 de minute.

Mitanul secund a fost al lui Grigoraș, cel mai bun om al lui Dinamo. A apărat multe aruncări ale spaniolilor, iar paradele sale i-au ajutat pe colegi să se apropie la doar un gol cu 6 minute înainte de final.

Voica a cerut time-out-ul decisiv în minutul 55, iar Dinamo a egalat cu doar 60 de secunde înainte de sunetul siereni. Acelaşi Asoltanei a egalat, iar Diaw a înscris golul victoriei după o recuperare a "cîinilor".

Dinamo joacă următorul meci acasă cu nemții de la Magdeburg pe 21 februarie.