SPORTURI  »  HANDBAL  »  SEMIFINALE CUPA EHF

VIDEO & FOTO CALIFICARE istorică! SCM Craiova e în finala Cupei EHF după un retur dramatic! Cu cine se bat oltencele pentru trofeu

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 aprilie 2018 15:13

SCM Craiova a reușit o performanță incredibilă și va juca în finala Cupei EHF, după ce a disputat un meci dramatic în retur cu gruparea Kastamonu, scor final 18-18, după 23-22 pentru oltence în tur. În finală, SCM o va întâlni pe Vipers Kristiansand, din Norvegia, în dublă manșă.

Cu un public fantastic în spate, oltencele au intrat bine în meci și au jucat de la egal la egal în primele 10 minute, reușind să obțină și un ușor avantaj de două goluri. A urmat o cădere, timp în care turcoaicele au preluat conducerea, însă la finalul primei reprize diferența era minimă, scor 9-10.

SCM a început cu același entuziasm și repriza secundă. Florentina Stanciu a făcut un meci incredibil și a oferit publicului câteva parade spectaculoase. Lucrurile păreau să capete o turnură nefericită cu șapte minute înainte de final, însă eroismul oltencelor și momentele de concentrare au fost cele care au scris o pagină de istorie în palmaresul clubului din Craiova.

În finală, Craiova o va întâlni pe Vipers Kristiansand, din Norvegia, care a învins-o pe Viborg, astăzi, 29-23. Duelul pentru trofeu va fi în dublă manșă: turul pe 5 sau 6 mai, iar returul peste o săptămână.

Publicată de SCM Craiova Handbal Oficial pe 14 Aprilie 2018

liveSCORE ACUM » SCM Craiova - Kastamonu 18-18 (final)

Desfășurarea meciului:

• Calificare dramatică! SCM Craiova execută bine ultima fază ofensivă. Conduse cu un gol, oltencele marchează cu trei secunde înainte de final și egalează pe tabelă. Urmează finala Cupei EHF!
    • Mai e un minut și jumătate înainte de final, iar SCM Craiova egalează situația pe tabelă. Tribunele explodează: 17-17
    • Cu opt minute înainte de final, SCM rezistă greu și e condusă la limită: 15-16
    • Minuni în poartă: Florentina Stanciu se ridică la înălțimea partidei: a avut mai multe parade spectaculoase până acum și a salvat câteva goluri ca și făcute.
    • Start bun de repriză: Craiova marchează două goluri, nu primește niciunul și e din nou la conducere în minutul 35: 11-10.
    • Kastamonu a revenit în joc și a preluat conducerea, însă finalul reprizei a fost la fel de strâns. Rezultat la pauză: 9-10.
    • Pe la mijlocul reprizei, oltencele au reușit să își ia un avans de două goluri față de turcoaice.
    • SCM Craiova a intrat cu mult curaj în meci și a reușit în primele 10 minute să mențină un echilibru atât pe teren, cât și pe tabelă.

La pauza scorul este de 10-9 pentru echipa turca.

În meciul tur, SCM Craiova a obținut o victorie fantastică în Turcia, impunându-se cu 23-22 după ce la pauză a fost condusă cu 11-15. A fost o revenire incredibilă pentru echipa pregătită de Bogdan Burcea, care a fost condusă în prima repriză cu 5 goluri diferență. Zamfir, Elisei, Dumanska și compania au revenit și au câștigat la final, fiind acum mari favorite pentru finală! (detalii, aici).

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”