SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI - ROSTOV DON 22-22

VIDEO+FOTO CSM București a remizat cu Rostov, 22-22, după un meci dramatic » "Tigroaicele" sunt calificate în "sferturile" Ligii

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 februarie 2018 19:49

CSM București nu a reușit să câștige partida de pe teren propriu cu Rostov Don din Liga Campionilor. "Tigroaicele" au obținut doar un egal, 22-22, după un meci în care rusoaicele au etalat o formă incredibilă, dar au obținut calificarea în "sferturile" competiției.

VEZI AICI VIDEO DE LA MECI!

CSM București a început meciul mai bine și a condus în primele 10 minute. "Tigroaicele" au avut 6-4, dar Rostov a început treptat să domine partida, rusoaicele reușind să intre la pauză cu un avantaj de un gol, 12-11.

Jucătoarele lui Helle Thomsen au avut un început de repriză secundă dificil, iar Rostov a profitat de pasivitatea jucătoarelor lui CSM și s-a distanțat, la un moment dat, chiar la trei goluri, 16-13.

CSM București a revenit însă pe final, a egalat, dar nu a reușit să câștige partida, deși a avut superioritate în ultimele 15 secunde ale meciului.

S-a terminat 22-22 după un final dramatic, în care Cristina Neagu a ratat o aruncare de la distanță în ultimele 5 secunde.

"Tigroaicele" sunt în continuare pe primul loc în Grupa 1 din Liga Campionilor, cu 11 puncte, la un punct peste urmăritoarea Gyor, și calificate în "sferturi".

De partea cealaltă, Rostov e pe locul 3, cu 9 puncte, și se anunță o pretendentă serioasă la trofeul suprem.

min.59: Bulatovici egalează cu 70 de secunde înainte de final
min.59: Fază de-a dreptul uluitoare reușită de CSM. Mehmedovici înscrie superb, iar CSM conduce cu 22-21, cu mai puțin de 2 minute înainte de final
min.57: Nathalie Hagman marchează pentru CSM și le duce pe "tigroaice" în avantaj. Româncele conduc cu 21-20 cu 3 minute înainte de final
min.53: Fază superbă reușită de CSM, dar norocul ține din nou cu jucătoarele lui Rostov Don: Oana Manea a lovit bara
min.52: Bella Gullden înscrie fără emoții de la 7 metri, iar CSM București reușește, în sfârșit, să egaleze
min.50: Niombla marchează superb după pasa inspirată a Majdei Mehmedovici. "Tigroaicele" mai au de recuperat un singur gol, Rostov fiind în avantaj, 20-19
min.47: "Tigroaicele" marchează din nou și se apropie la un gol. La faza imediat următoare, Amanda Kurtovici a lovit bara
min.45: Majda Mehmedovici înscrie superb pe extremă, iar CSM se apropie la 2 goluri
min.44: CSM București ratează pe bandă rulantă. "Tigroaicele" lovesc de două ori bara transversală la aceeași fază, iar la atacul următor sunt pedepsite de Rostov, care se distanțează la trei goluri, 18-15
min 41: Încă o lovitură de la 7 metri pentru Rostov, dar Grubisici apără superb și evită o diferență de 3 goluri
min.40: Rusoaicele domină autoritar partida în aceste momente și își mențin avantajul de două goluri, 16-14
min.34: Cristina Neagu înscrie în forță de la 9 metri, dar Rostov continuă să conducă la două goluri, 14-12
min.33: Rostov înscrie în inferioritate și conduce cu 13-11

A început repriza secundă!
Pauză în Sala Polivalentă! Rostov Don o conduce pe CSM București cu 12-11

min:29: Amanda Kurtovici înscrie și reduce din diferență. Cu 25 de secunde înainte de finalul primei reprize, Rostov conduce cu 12-11
min.27: Barbosa reușește o aruncare explozivă, iar Rostov își menține avantajul de două goluri
min.23: Alexandrina Barbosa înscrie după un atac prelungit, iar Rostov conduce acum cu 10-8
min.22: Rusoaicele joacă în superioritate și preiau conducerea
min.19: Pessoa apără lovitura de la 7 metri executată de Cristina Neagu
min.17: Gullden înscrie din nou de la 7 metri, iar CSM revine în avantaj, 8-7
min.15: Petrova înscrie pentru Rostov, iar rusoaicele trec în avantaj
min.14: Rusoaicele marchează de două ori și recuperează diferența. Este 6-6 după 14 minute
min.11: Kurtovici înscrie din nou, iar CSM conduce cu 6-4
min.10: După 3 minute fără gol, CSM reușește din nou să înscire. Aneta Udriștioiu marchează după o fază superbă
min.7: Deși joacă în superioritate după o eliminare de 2 minute a adversarelor, CSM București nu reușește să se distanțeze. Cristina Neagu a zguduit bara cu o aruncare năprasnică de la distanță
min.5: După ce se văzuseră egalate, "tigroaicele" preiau din nou controlul pe tabelă. "Bella" Gullden înscrie de la 7 metri
min.4: Cristina Neagu înscrie super, iar CSM e în avantaj, 3-2
min.3: Rostov marchează din nou și restabilește egalitatea
min.2: Amanda Kurtovici înscrie pentru CSM, iar "tigroaicele trec în avantaj
min.2: Alexandrina Barbossaa egalează pentru Rostov Don cu o aruncare de la distanță
min.1: Început excelent pentru Cristina Neagu, care marchează la prima acțiune
A început partida! CSM București are primul atac!