SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - DANEMARCA 17-21

VIDEO+FOTO » România pierde în fața Danemarcei, 17-21, și ratează calificarea în semifinale! Cu cine vor juca "tricolorele" pentru locurile 5-6

Articol de GSP - Publicat miercuri, 14 decembrie 2016 21:14

România a pierdut ultimul meci din grupa principală de la Campionatul European, 17-21 contra Danemarcei și a ratat calificarea în semifinalele Campionatului European din Suedia.

Pentru locurile 5-6, echipa antrenată de Martin Ambros va juca împotriva Germaniei (Detalii AICI).

În prima repriză, tricolorele au avut probleme în atac, iar Cristina Neagu a fost foarte bine anihilată de apărătoarele daneze. Neagu nu a reușit decât un singur gol din șase aruncări, însă intervențiile excelente ale Paulei Ungureanu au ținut România în joc.

Chiar și așa, Sandra Toft, portarul danezelor, a reușit un meci incredibil, cu 50% intervenții reușite, iar tricolorele n-au reușit să revină în meci.

Danemarca va merge mai departe în semifinale, unde va întâlni Olanda, în timp ce România va înfrunta Franța sau Germania în meciul pentru locurile 5-6.

6. Ungaria 5 1

liveTEXT: România - Danemarca 17-21 (10-12)

FINAL DE MECI! România ratează prezența în semifinale, dar va juca contra Franței sau Germaniei pentru locurile 5-6.

min.59 (16-21) Eliminare de două minute pentru Tranborg, iar Cristina Neagu se resimte.

min.55 (15-20) Un nou atac irosit de România, iar Tranborg majorează diferența la 5 goluri.

min.54 (15-19) Time-out cerut de Ambros Martin.
"Acum șutăm foarte slab, fără forță", este constatarea antrenorului spaniol.

min.53 (15-19) Pasă pe extremă, dar șutul lui Chiper este apărat de Toft. Danezele ratează și ele atacul!

În ciuda faptului că tricolorele sunt conduse, naționala este susținută exemplar de fanii din tribune:

min.51 (15-19) Eliminare de două minute la daneze, obținută de Cristina Neagu, dar România ratează atacul.

min.48 (14-19) Laslo își asumă responsabilitatea șutului și marchează, iar Hansen trimite mult peste poartă!

min.47 (13-19) Crina Pintea este eliminată pentru două minute, dar Denisa Dedu apără aruncarea de la 7 metri a lui Jorgensen!

min.44 (13-18) Udriștoiu înscrie primul gol al României după mai mult de 5 minute, dar Hansen punctează și ea pentru daneze.

min.42 (12-17) O nouă paradă a lui Toft, în fața lui Iuganu!

min.38 (12-16) Time-out cerut de Ambros Martin.

min.37 (12-16) Cristina Neagu aruncă la poartă, dar Toft apără din nou!

min.36 (12-16) Nielsen primește o eliminare de două minute pentru după un fault asupra Oanei Manea, dar Toft este magistrală în poartă și România ratează un nou atac.

min.33 (11-14) Eliminare de două minute în tabăra danezelor, dar România ratează atacul.

min.31 (11-13) Gol Oana Manea, după o pasă a Cristinei Neagu.

Începe repriza a doua, cu Danemarca în atac.

min.30 (10-12) Paula Ungureanu apără șutul danezelor, dar Cristina Neagu trimite în bară, la ultimul șut al reprizei.

min.30 (10-12) Neagu pasează la Crina Pintea, dar șutul acesteia este apărat de goalkeeperul danez.

min.24 (9-9) Time-out cerut de Martin Ambros.

min.23 (9-9) Eliminare de două minute pentru Szucs pentru un fault la pivot. Danemarca marchează și este din nou egalitate.

min.21 (8-7) Iuganu aduce din nou România în avantaj, după ce Paula Ungureanu a apărat încă o dată aruncarea danezelor.

min.20 (7-7) Eliminare de două minute la daneze, iar Zamfirescu marchează.

min.19 (6-7)Jorgensen marchează și aduce Danemarca în avantaj!

min.16 (6-6) Paradă a Paulei Ungureanu!

min.13 (6-6) Minge pierdută de Neagu pe contraatac. Cristina nu a fost ajutată de coechipiere, danezele au recuperat și au restabilit egalitatea.

min.11 (6-5) Gol frumos marcat de Cristina Neagu, dintr-o aruncare cu efect!

min.9 (4-3) Prima penalizare și în tabăra României. Oana Manea primește o eliminare de două minute, dar Jorgensen trimite în bară la aruncarea de la 7 metri!

min.9 (4-3) O nouă aruncare de la 7 metri executată excelent de Eliza Buceschi, după un fault comis de daneze asupra Oanei Manea.

min.7 (3-2) Paradă excelentă a Paulei Ungureanu, dar Iuganu trimite în bară!

min.4 (2-2) Cristina Neagu obține o aruncare de la 7 metri, iar Tranborg este eliminată pentru două minute. Eliza Buceschi marchează din nou și restabliște egalitatea.

min.3 (1-2) Neagu trimite la Eliza Buceschi, care a călcat însă semicercul, iar la atacul următor Hansen le aduce pe daneze în avantaj.

min.1 (1-0) 7 metri pentru România, iar Eliza Buceschi deschide scorul.

START DE MECI! România are primul atac!

Cele două naționale sunt pe teren, iar meciul va începe în câteva minute. Pentru a obține calificarea în semifinale, handbalistele antrenate de Martin Ambros au nevoie de victorie sau egal. O eventuală înfrângere nu ne-ar trimite acasă, ci în lupta pentru locurile 5-6.