SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE DE LA SOCI 2014  »  OLIMPIADA DE LA SOCI

Maria Riesch obţine al treilea aur din carieră, la supercombinată. Ce a făcut românca Ania Caill

Articol de GSP - Publicat luni, 10 februarie 2014 00:00 / Actualizat luni, 10 februarie 2014 15:12

Ania Caill, sportiva de 18 ani care reprezintă România în probele de schi alpin, a încheiat pe locul 34, ultimul, coborîrea din cadrul supercombinatei de la JO 2014.

Caill a terminat traseul cu timpul de 1:51,91 minute, cu o întîrziere de 9.23 secunde faţă de prima clasată, americanca Julia Mancuso. În manşa de slalom, românca s-a clasat pe locul 22, din 40 de participante, la 19 secunde şi 33 de sutimi distanţă de nemţoaica Maria Riesch.

Maria Riesch, cea care a purtat steagul Germaniei la ceremonia de deschidere, a cîştigat aurul olimpic la supercombinată, cu o performanţă de 2 minute 34 de secunde şi 62 de sutimi.

Este al treilea aur olimpic la slalom pe care schioarea în vîrstă de 29 de ani îl bifează, după alte două de la Vancouver, în 2010. Pe locul secund a sosit austriaca Nicole Hosp, în timp ce americanca Julia Mancuso a luat bronzul.