SPORTURI  »  RUGBY  »  SUPER 14 / BRUMBIES - CRUSADERS 18-16

Brumbies învinge spectaculos pe Crusaders şi devine lider în Super 14

Articol de GSP - Publicat sambata, 21 februarie 2009 00:00

Brumbies au reuşit o victorie superbă astăzi în faţa deţinătoarei trofeului Super 14, Crusaders (18-16), în cea de-a doua etapă a competiţiei de la Antipozi.

Deşi partida a fost extrem de disputată, Crusaders părea că nu vor avea probleme în a-şi asigura succesul. Însă paşii înapoi făcuţi în faţa echipei conduse magistral de Stirling Mortlock au permis producerea unei răsturnări spectaculoase de situaţie.

Avînd avantaj de 5 puncte în ultimele minute (11-16), campionii în exerciţiu au cedat teren încet, dar sigur. Astfel că, în minutul 79, Mark Gerrard a reuşit să se strecoare impetuos printre doi adversari şi a culcat balonul în terenul de ţintă advers, oferindu-i lui Stirling Mortlock şansa unei victorii nesperate. Şi căpitanul Wallabies nu a ratat, aducînd al doilea succes în Super 14 pentru Brumbies, în acest sezon.

Brumbies sînt lideri, cu 9 puncte, în timp ce Crusaders ocupă poziţia a noua, la 4 lungimi distanţă.