SPORTURI  »  RUGBY  »  CUPA EUROPEANĂ A NAȚIUNILOR

România a învins Spania în Cupa Europeană a Națiunilor la rugby » Revenire spectaculoasă a "tricolorilor"

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 februarie 2016 18:53

Naționala de rugby a României s-a impus pe terenul Spaniei, în cel de-al doilea meci de la Cupa Europeană a Națiunilor, scor 21-18.

Ibericii au început mai bine și după 11 minute aveau deja 3-0, prin transformarea lui Linklater. Același spaniol a dublat scorul în minutul 20. România s-a remarcat în minutul 27 prin eseul lui Macovei. Spaniolii s-au distanțat din nou, iar la pauză conduceau cu 13-5.

"Tricolorii" au revenit spectaculos în repriza a doua cu Vlaicu în prim plan și s-au impus cu 21-18.

În prima etapă a competiției, România a dispus de Portugalia cu scorul de 39 - 14, iar Spania a fost învinsă de reprezentativa Rusiei, cu 22-20.

echipe de start:

Spania: 1. Fernando Martin Lopez Perez (Massy), 2. Marco Pinto Ferrer (Beziers), 3.Jesus Moreno Rodriguez (Provence Rugby), 4. David Barrera Howarth (Vannes), 5. Jesus Recuerda Nunez (C) (Cisneros), 6. Pierre Francois Barthere (Montauban), 7. Gautier Gibouin Fontana (Montauban), 8. Jaime Nava de Olano (Dijon), 9. Gregory Maiquez (Bourg en Bresse), 10. Daniel Ross Snee (Havelock), 11. Sebastien Ascarat (Montauban), 12. Mathieu Belie (Perpignan), 13. Bradley Dean Linklater (GetxoArtea), 14. Ignacio Contardi di Medina (Macon), 15. Charlie Gilbert Sylva Malie (Pau).

Rezerve: 16. Francisco de Paula Blanco Alonso (Cisneros), 17. Juan Anaya Lazaro (Galway), 18. Jonathan Garcia (Bourgoin) 19. Anibal Fernando Bonan (StadeBagnerais), 20. Mathieu Ghislain Roca (Rodez), 21.Thibaut Lorent Alvarez (Aubenas), 22. Julen Goia Iriberri (Mauleon), 23. Sergi Aubanell Sevilla (Aurillac)

România: 1.Constantin Pristavita (Știința Baia Mare), 2. Otar Turashvili (Colomiers), 3. Paul Rusu (Știința Baia Mare), 4.Johan Van Heerden (Știința Baia Mare), 5.Valentin Popîrlan (Timișoara Saracens), 6.Vlad Nistor (Castres), 7. Mihai Macovei (C)(Colomiers), 8. Stelian Burcea (Timisoara Saracens), 9.Tudorel Bratu (Dinamo), 10. Florin Vlaicu (Calvisano), 11.Stephen Shennan (Timișoara Saracens), 12.Florin Ionita (CSA Steaua București), 13.Paula Kinikinilau (Timisoara Saracens), 14.Adrian Apostol (Stiinta Baia Mare), 15.Catalin Fercu (Saracens).

Rezerve: 16. Andrei Rădoi (Timisoara Saracens), 17.Mihai Dico (Știința Baia Mare), 18.Silviu Vasiliu (CSA Steaua Bucuresti), 19. Marius Antonescu (Tarbes), 20. Andrei Gorcioaia (Valence d'Agen), 21.Valentin Calafeteanu (Timișoara Saracens), 22.Ovidiu Melniciuc (U Cluj), 23. Sabin Stratila (Steaua)

Comentarii (5)
1121026431274939
Ion Plopianu  •  14 Februarie 2016, 18:34

Pe o vreme cainoasa am asistat la victoria stejarilor, singurul aspect pozitiv al meciului , in rest jale .....un meci extrem de slab fara nici un orizont .Nu imi venea sa cred ca suntem dominati in gramezile ordonate de o echipa no name in sportul asta ...sa nu fim in stare sa vedem ca in margine jucau mereu pe al treilea prinzator ....Am avut noroc cu faptul ca ei nu au avut un transformeur pentru ca am fi pierdut la scor ....si ca tot vine vorba de uvertura trebuie remarcat F Vlaicu care a fost fara doar si poate omul meciului .Remarcabil progresul spaniolilor in acest sport .

bakunin
bakunin  •  14 Februarie 2016, 00:56
Postat de sakamoto pe 13 Februarie 2016, 19:52

Cine a marcat punctele rugbystilor romani? Este secret de stat? Vai si amar de asa cronica a meciului! Si un copil de gradinitza, ne-ar fi informat mai bine. Niet ghienghi, niet cultura...

westfield
westfield  •  13 Februarie 2016, 20:13

Baietii astia de la nationala de rugby sunt niste exemple. Joaca mai mult fara bani pt Romania si o fac atat de bine. Ne-au obisnuit cu niste reveniri absolut incredibile. La Mondial au facut 2 meciuri de exceptie, absolut fabuloase. Marea "revenire" si victorie cu Canada, iar cu Italia...ne mai trebuia iau 5 minute. Astazi au facut-o iar...bv baieti, mandru de voi.