SPORTURI  »  TENIS  »  BRD BUCHAREST OPEN

Ana Bogdan, prima jucătoare română calificată în sferturi la BRD Bucharest Open » Cu cine se poate întâlni

Articol de GSP - Publicat miercuri, 19 iulie 2017 18:26

Ana Bogdan (24 de ani, 108 WTA) a obţinut astăzi calificarea în sferturile de finală ale turneului WTA de la Bucureşti, graţie victoriei reuşite în faţa turcoaicei Carla Buyukakcay (27 de ani, 165 WTA).

Românca s-a impus în minimum de seturi, scor 6-4, 7-5, la capătul unui duel care a durat două ore şi şapte minute.

În sferturi, Ana Bogdan se va duela cu învingătoarea partidei dintre favorita principală, letona Anastasija Sevastova, şi muntenegreanca Daria Kovinici.

Ana Bogdan a trecut în primul tur, tot în minimum de seturi, de Sorana Cîrstea, scor 6-4, 6-2.

Încă TREI românce se află în optimi

Irina Begu, Jaqueline Cristian şi Alexandra Dulgheru sunt celelalte românce rămase în competiţia de simplu a turneului bucureştean.

Begu se va confrunta joi chiar cu Jaqueline Cristian, în timp ce Alexandra Dulgheru o va întâlni pe rusoaica Ektaterina Alexandrova.

Elena-Gabriela Ruse (19 ani), o altă româncă prezentă în optimi, a fost eliminată de favorita doi, Carla Suarez Navarro, scor 3-6, 4-6.