SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2018

AUSTRALIAN OPEN // A supraviețuit "minunii" de la AO » Angelique Kerber merge mai departe după un thriller în 3 seturi! O jucătoare din Top 10 a fost eliminată + rezultatele zilei

Articol de GSP - Publicat luni, 22 ianuarie 2018 07:39

Nemțoaica Angelique Kerber, locul 16 WTA și una dintre cele mai în formă jucătoare ale momentului, își continuă parcursul la Australian Open, turneu câștigat în 2016.

Angelique Kerber a trecut în trei seturi de Su-Wei Hsieh, locul 88 WTA, scor 4-6, 7-5, 6-2, după un meci care a durat două ore și 11 minute. Jucătoarea din Taiwan a fost revelația acestui turneu, după ce le-a eliminat pe Garbine Muguruza și Agnieszka Radwanska. În turul următor, Kerber va juca împotriva lui Madison Keys, locul 20 WTA.

Caroline Garcia, locul 8 WTA, a fost învinsă categoric de americanca Madison Keys, locul 20 WTA, scor 2-6, 3-6, după un meci de o oră și 10 minute. Garcia și-a cedat de cinci ori serviciul și nu a putut să-i facă față finalistei de la US Open 2017.