SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2018

AUSTRALIAN OPEN. Irina Begu explică revenirea uluitoare din meciul cu Ekaterina Makarova și anunță: "Vreau un sfert de finală"

Articol de GSP - Publicat luni, 15 ianuarie 2018 09:17

Irina Begu a câștigat partida din primul tur de la Australian Open, cu Ekaterina Makarova, scor 3-6, 6-4, 8-6.

Irina Begu, locul 40 WTA, a vorbit despre victoria cu Makarova și revenirea fantastică, de la 3-6 și 0-4, după care a câștigat 7 game-uri consecutive.

"Nu s-a legat jocul de la început, dar am crezut în șansa mea. Până la urmă, a contat că nu am renunțat niciun moment. Puteam să pierd acest meci, a fost set și 4-0 pentru ea, dar eu am crezut că pot să întorc. Chiar dacă m-a condus, începând cu setul al doilea am simțit că eram acolo.

Am jucat mult mai bine, însă nu se lega.Dar am început să fiu mai agresivă, să încerc să conduc eu jocul și să alternez un pic. Am început să iau mingea mai repede și să am variație în joc.

Abia de la 0-4 am început să câștig game-uri, după care eu zic că am făcut un meci foarte bun, am dat tot ce am putut și mă bucur foarte mult că am putut să câștig. Îmi doresc să intru în primele 20 de jucătoare și să fac un sfert de finală la un Grand Slam", a spus Irina Begu pentru treizecizero.ro.

În turul doi, Irina Begu se va duela împotriva croatei Petra Martic, locul 81 WTA, 26 de ani.