SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

AUSTRALIAN OPEN // Irina Begu și Monica Niculescu s-au calificat în sferturi la Melbourne! Sorana Cîrstea, eliminată

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 ianuarie 2018 08:35

Irina Begu și Monica Niculescu s-au calificat în această dimineață în sferturile de finală ale probei de dublu de la Australian Open.

Cele două românce au profitat de abandonul Anastasiei Rodionova (Australia) și Nadiiei Kichenok (Ucraina), la scorul de 4-1 pentru Begu și Niculescu în primul set.

Favorite 10 la Melbourne, Begu și Niculescu vor juca pentru un loc în semifinale cu americancele Jennifer Brady și Vania King. Partida va avea loc marți dimineața.

Nu la fel de mult succes a avut Sorana Cîrstea, cealaltă româncă rămasă pe tabloul de dublu de la Australian Open.

Cîrstea și brazilianca Haddad Maia au fost învinse în optimi de cehoaicele Lucie Safarova și Barbora Strycova, scor 6-2, 0-6, 4-6.

Sorana și partenera sa au avut 4-1 în decisiv, însă nu au gestionat bine finalul de meci și au pierdut următoarele cinci game-uri.