SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

AUSTRALIAN OPEN // Simona Halep a analizat-o pe Karolina Pliskova, adversara din sferturi » Cum stau la meciurile directe și când se dispută meciul

Articol de GSP - Publicat luni, 22 ianuarie 2018 16:35

Karolina Pliskova, locul 6 WTA, s-a calificat în sferturi la Australian Open, după ce a trecut de Barbora Strycova, locul 24 WTA, scor 6-7, 6-3, 6-2  (detalii aici). Pliskova o va întâlni miercuri pe Simona Halep, organizatorii urmând să anunțe în curând ora de disputare.

Simona Halep, locul 1 WTA, a vorbit despre confruntarea cu Karolina Pliskova:

"Am mai jucat cu ea și știu ce va fi. Sigur că nu va fi ușor. Oricum va fi diferit. Este un sfert de finală de Grand Slam. Devine tot mai greu.

Pliskova, chiar dacă joacă împotriva unor jucătoare care lovesc puternic, este mereu periculoasă. Joacă excelent în aceste zile. Sunt obișnuită cu ea. Am jucat în Thailanda, dar acum va fi un meci diferit. Nu știi ce se va întâmpla.

Încă nu vreau să mă gândesc la acest meci. Am o zi de pauză și vreau să mă bucur de ea. O să am timp să mă gândesc la meci. Abia aștept să joc în sferturi. Poate că a treia oară va fi cu noroc și voi câștiga", a declarat Simona Halep la conferința de presă de după victoria contra japonezei Naomi Osaka.

Halep și Pliskova au jucat până acum de 7 ori, iar Simona are 6 victorii!

Alte articole despre victoria de azi a Simonei Halep

1. IMPECABILĂ! » Simona Halep a pulverizat-o pe Naomi Osaka și atinge cea mai bună performanță din carieră la Australian Open!

2. AUSTRALIAN OPEN // Simona Halep dezvăluie momentele teribile prin care a trecut înainte de meciul cu Naomi Osaka: "Nu am dormit toată noaptea din cauza durerilor"

3. Dulcea Australie » Secretul succesului Simonei Halep la Melbourne, locul în care au început să apară rezultatele importante la turneele de Mare Șlem

4. SIMONA HALEP - NAOMI OSAKA // Prima reacție a Simonei Halep după meciul perfect de la AO: "Turneul ăsta e ca un maraton!" » Ce zice despre starea fizică

5. AUSTRALIAN OPEN. Manualul de demolare "Simona Halep, lider mondial": intimidare 100% » 3 concluzii după Simona Halep - Naomi Osaka, cel mai bun meci al jucătoarei noastre

6. AUSTRALIAN OPEN  // Maratonista Simona Halep » Detaliul incredibil apărut după calificarea în sferturi la AO

7. AUSTRALIAN OPEN  // Superlovitură din partea Simonei Halep: "Când joacă numărul 1, poți doar să apreciezi"