SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIOANELOR

CALCULE Grupa Roșie se complică » Cum se califică Simona Halep în semifinale la Turneul Campioanelor

Articol de GSP - Publicat marti, 25 octombrie 2016 18:12

Simona Halep a pierdut meciul cu liderul mondial Angelique Kerber, 4-6, 2-6, iar situația din Grupa Roșie s-a complicat drastic.

În celălalt meci al grupei, Madison Keys a trecut de Dominika Cibulkova în minimum de seturi, scor 6-1, 6-4.

În momentul de față, clasamentul Grupei Roșii arată astfel:

1.Kerber - 2 victorii, 4-1 seturi, 27-21 game-uri
2.Halep - 1 victorie, 2-2 seturi, 18-18 game-uri
3.Keys - 1 victorie, 2-2 seturi, 18-17 game-uri
4.Cibulkova - 0 victorii, 1-4 seturi, 20-27 game-uri

Criteriul de departajare seturi/game-uri câştigate contează doar în eventualitatea în care trei jucătoare sunt la egalitate. În cazul în care două jucătoare sunt la egalitate, se ia în calcul rezultatul meciului direct, nu situația seturilor/game-urilor câștigate.

În momentul de față, nicio jucătoare nu este calificată în semifinale, meciurile de joi urmând a fi decisive în vederea stabilirii semifinalistelor.

Astfel, cu ajutorul jocului rezultatelor, inclusiv Cibulkova se poate califica în semifinale.

Cea mai simplă cale pentru ca românca să meargă în semifinale este s-o învingă pe Cibulkova în două seturi.

Dacă Keys o învinge pe Kerber în minimum de seturi, iar Halep pierde set cu Cibulkova, românca va fi eliminată.  În cazul unei victorii în 3 seturi a Simonei, Kerber trebuie să câștige cel puțin un set.

De asemenea, Halep și-ar putea permite să piardă cu 2-1 meciul cu Cibulkova, cu condiția ca Angelique Kerber s-o învingă pe Keys.

Kerber poate rata calificarea! Dacă Halep trece de Cibulkova cu 2-0, iar Keys o învinge pe Kerber cu 2-0, nemțoaica va fi eliminată.

Dacă Cibulkova o învinge pe Halep cu 2-0, iar Kerber câștigă cu Keys în minimum de seturi, slovaca se califică mai departe de pe locul 2.