SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Calificare cu emoții pentru Federer în turul trei la US Open » Elvețianul îl va înfrunta pe spaniolul Feliciano Lopez

Articol de Raymond FüstösJURNALISPORT - Publicat vineri, 01 septembrie 2017 15:10

Roger Federer s-a calificat, joi, în turul trei la US Open , după ce l-a învins în cinci seturi pe rusul Mikhail Youhzny, 6-1, 6-7(3), 4-6, 6-4, 6-2.

În ciuda debutului sigur de partidă, numărul 3 ATP a pierdut următoarele două seturi, având mari emoții pentru calificarea în runda următoare de la Flushing Meadows. Fără victorie în fața elvețianului în cele 15 meciuri disputate până ieri, Youhzny a cedat greu în setul 4, setul decisiv fiind apoi adjudecat fără probleme de cvintuplul campion de la US Open.

"Trebuia să profit de faptul că aveam primul set de partea mea. Fie la tie-breaker, fie mai devreme, ar fi trebuit să câștig și setul 2, este regretul meu privind această partidă. Dacă aș fi câștigat primele două seturi, aș fi încheiat meciul mai devreme. Adversarul meu nu mai reușea să pună presiune pe mine, aș fi putut juca mult mai relaxat", a declarat Federer după sfârșitul confruntării cu Youhzny.

În turul 3, Roger Federer va da piept cu Feliciano Lopez, numărul 35 ATP. Spaniolul a trecut în 4 seturi de conaționalul Fernando Verdasco, 6-3, 6-2, 3-6, 6-1. 12 victorii din tot atâtea confruntări are elvețianul în fața campionului de anul trecut la dublu de la Roland Garros.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”