SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA WUHAN

Calificare fără emoții pentru Halep în sferturile de finală de la Wuhan! Și-a aflat următoarea adversară » Va fi al treilea meci dintre cele două în acest an

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 septembrie 2016 06:52

Simona Halep (locul 5 WTA) a câștigat fără prea multe probleme partida împotriva Iaroslavei Șvedova (Kazahstan - 41 WTA), scor 6-3, 6-3 și s-a calificat în sferturile de finală de la Wuhan.

Românca a fost mult mai sigură decât în partida cu Irina Begu. Serviciul a mers perfect, iar adversara a fost surprinsă de viteza de joc a jucătoarei noastre, lucruri care i-au fost fatale.

În sferturile de finală Simona Halep o va întâlni pe Madison Keys (9 WTA), care a trecut în trei seturi, 6-1/4-6/6-4, de Daria Kasatkina (28 WTA) din Rusia.

În istoricul confruntărilor directe, Halep o conduce pe Keys cu 3-1. Este a treia întâlnire dintre cele două jucătoare în acest an. Românca s-a impus în meciurile precendente, în optimile de finală de la Wimbledon și în finala disputată la Montreal.

FINAL Simona Halep - Iaroslava Șvedova 6-3 / 6-3

6-3

GAME, SET ȘI MECI: Simona a închis acest meci. Românca s-a calificat pentru prima dată în carieră în sferturile de finală de la Wuhan.

5-3

GAME ȘVEDOVA: Simona cedează ușor pe serviciul jucătoarei din Kazahstan, dar acum servește pentru meci

5-2

GAME HALEP: Joc foarte solid al Simonei Halep, care se apropie la un singur game de câștigarea meciului și calificarea în sferturile de finală

4-2

BREAK HALEP: Patru grșeli neforțate făcute de Șvedova aduc un nou break Simonei Halep, care se apropie de victorie

3-2

BREAK ȘVEDOVA: Primul break reușit de jucătoarea din Kazahstan, care face tot posibilul pentru a rămâne în acest meci

3-1

BREAK SIMONA: Di nou Șvedova forțează pe reverul Simonei Halep, dar românca se apără excelent și reușește breakul

2-1

GAME HALEP: Un nou game alb reușit de Simona Halep. Are 8 din 8 puncte câștigate pe propriul serviciu în acest set.

1-1

Game Șvedova: Simona pierde categoric acest game. Este primul serviciu alb pe care reușește să-l facă Șvedova

1-0

GAME HALEP: Simona începe excelent și acest set și câștigă lejer primul game, la 0

6-3

SET HALEP: Un nou game prelungit pe care Simona Halep reușește să-l închidă de această dată. Românca servește prima în setul secund

5-3

GAME HALEP: Simona reușește un game alb. Din nou serviciul a mers perfect. Șvedova servește pentru a rămâne în set

4-3

GAME ȘVEDOVA: Joc foarte solid al Simonei Halep. Jucătoarea noastră acoperă foarte bine terenul, este rapidă, dar Șvedova nu revine de la 0-40 și trage de acest game. A luptat din greu și a reușit să-și facă serviciul. Acesta a fost cel mai lung game al meciului

4-2

Game Halep: Simona își câștigă foarte ușor serviciu. Șvedova nu poate face față. Are probleme pe propriul serviciu jucătoarea din Kazahstan, iar acest lucru poate face diferența în meci

3-2

GAME ȘVEDOVA: Jucătoarea din Kazahstan forțează pe reverul Simonei Halep și câștigă acest game. Urmează Halep la serviciu

3-1

Game HALEP: Nivelul jocului adversarei Simonei a crescut, însă chiar și așa Halep pare stăpână pe acest meci și duce scorul la 3-1

2-1

GAME ȘVEDOVA: Halep pierde acest game, primul din meci. Shvedova a servit mult mai bine și a obligat-o pe Simona să trimită mingea afară în două rânduri. A fost și primul game în care jocul Șvedovei a părut mai solid.

2-0

GAME HALEP: Vântul îi pune probleme Simonei Halep. Jucătoarea noastră a făcut două duble greșeli și era condusă cu 15-30. A revenit însă și nu i-a dat nici o șansă lui Shvedova. Este 2-0!

1-0

BREAK HALEP: Simona începe tare și câștigă primul game al meciului chiar pe serviciul adversarei. A profitat și de greșelile repetate ale jucătoarei din Kazahstan. Este 1-0 și Simona va servi

7:00

A început partida: Șvedova este la serviciu. Arena de la Wuhan este aproape goală

***

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”