SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Ce sperietură a tras Djokovici! Liderul ATP a salvat două mingi de break în decisiv înainte să se califice în sferturi la Wimbledon

Articol de GSP - Publicat marti, 07 iulie 2015 16:25

Novak Djokovici, liderul ATP și principalul favorit al turneului de la Wimbledon, s-a calificat azi în "sferturi".

Nole a trecut în cinci seturi de Kevin Anderson, locul 14 ATP, după ce pierdut primele două seturi, scor 6-7, 6-7, 6-1, 6-4, 7-5.

Meciul a fost unul lung și s-a desfășurat pe durata a două zile. Partida a fost întreruptă ieri seară, din cauza orei tîrzii, la scorul de 2-2 la seturi.

În setul decisiv, Nole a salvat două mingi de break, la scorul de 2-1 pentru Anderson.

Sud-africanul a servit excelent și a reușit peste 40 de ași, punîndu-l în dificultate pe Nole.

Cu toate acestea, Djokovici a reușit să facă break la scorul de 5-5, în setul decisiv, și a cîștigat meciul.

În sferturi, Djokovici îl va întîlni pe Marin Cilici, locul 9 ATP și cîștigătorul din 2014 de la US Open.