SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Cel mai bun rezultat al anului: Horia Tecău s-a calificat în semifinale la US Open » Cu cine joacă mai departe

Articol de GSP - Publicat marti, 05 septembrie 2017 21:16

Horia Tecău și partenerul său Jean-Julien Rojer s-au calificat în semifinalele turneului de Mare Șlem de la US Open.

În sferturi, perechea româno-olandeză a trecut de favoriții patru Jamie Murray și Bruno Soares, în minimum de seturi, scor 6-1, 6-2, după un meci care a durat o oră și patru minute. Jamie Murray și Bruno Soares erau deținătorii titlului de la Flushing Meadows.

În penultimul act, Tecău și Rojer se vor duela cu favoriții principali ai competiției, Henri Kontinen (FInlanda) și John Peers (Australia). Perechea finalandezo-australiană îi conduce pe Tecău și Rojer cu 2-1 în raportul meciurilor directe. Ultima dispută a avut loc chiar în acest an, la Montreal, Tecău și Rojer fiind învinși cu 4-6, 5-7.

Indiferent de partenerul cu care a activat, semifinala obținută în acest an e cel mai bun rezultat înregistrat de Horia Tecău la US Open, care mai ajunsese de două ori în sferturi (2011 și 2015).