SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA SHENZEN

Cu emoţii! Simona Halep a cîştigat primul meci al anului, contra nemţoaicei Annika Beck. Cu cine joacă în optimi » Prima reacţie a româncei

Articol de GSP - Publicat luni, 05 ianuarie 2015 00:00 / Actualizat luni, 05 ianuarie 2015 11:21

Simona Halep s-a calificat în optimile turneului de la Shenzen, China, după o victorie muncită împotriva nemţoaicei Annika Beck, scor 4-6, 6-4, 6-3. În turul următor, Simona Halep va juca împotriva rusoaicei în vîrstă de 17 de ani, Natalia Vikhlyantseva.

Simona Halep a pierdut primul set disputat în compania nemţoaicei Annika Beck, după ce a cedat un break în finalul manşei, 4-6. A urmat un set secund în care ambele jucătoare s-au întrecut în breakuri.

Favorită numărul 1 a turneului şi număr 3 mondial, Simona Halep a fost mult mai agresivă pe finalul setului II şi a închis la 6-4, după 3 gameuri consecutive cîştigate, dintre care două pe serviciul adversarei!

În ultima parte a meciului, ambele jucătoare au păstrat echilibrul pînă la 2-2, cînd nemţoaica de 20 de ani a obţinut breakul. Halep a apăsat din nou pedala de acceleraţie şi a cîştigat 3 gameuri consecutive, punînd punct primei victorii din acest an!

Simona Halep a postat pe Facebook un mesaj imediat după victoria în faţa Nataliei Vikhlyantseva: "Ştiu că cei mai mulţi dintre voi începeţi astăzi munca în noul an, la fel ca şi mine. Azi am avut primul meci din 2015. După o vacanţă frumoasă, ne-am încărcat bateriile şi sîntem pregătiţi să o luăm de la capăt, odihniţi şi cu încredere. În 2015, vă doresc sănătate multă şi putere de muncă!", a fost mesajul numărului 3 WTA.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”