SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Dezastru pentru o jucătoare importantă! A fost eliminată în primul tur la Wimbledon și a ieșit din TOP 20

Articol de GSP - Publicat marti, 30 iunie 2015 20:07

Eugenie Bouchard, cap de serie numărul 12 și locul 12 WTA, a ratat calificarea în turul al doilea la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului.

Jucătoarea din Canda a fost învinsă în primul tur cu scorul de 7-6 (3), 6-4, după o oră și 30 de minute, de Ying-Ying Duan (China), locul 117 WTA.

Eugenie Bouchard are un sezon dezastruos, cea mai bună performanță în acest an fiind califcarea în sferturile de finală la Australian Open.

În acest moment Bouchard a coborît pînă pe locul 23, asta după ce în sezonul trecut ajunsese în finală, și avea de apărat multe puncte.

Sînt însă șanse destul de mari ca Bouchard să mai cadă cîteva locuri. Jucătoarea din Canada poate fi depășită și de Irina Begu.