SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Două victorii și o înfrîngere pentru România în primul tur la Wimbledon

Articol de GSP - Publicat luni, 29 iunie 2015 22:15

Alexandra Dulgheru a fost eliminată în turul I de la Wimbledon, după ce a fost învinsă de Kristina Mladenovici.

Mladenovici, locul 38 WTA, s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-1, după un meci care a durat puțin peste o oră.

În primul set, franțuzoaica a controlat jocul şi a condus cu 5-0. Dulgheru a recuperat două game-uri, dar au fost insuficiente pentru a-i pune probleme adversarei.

În al doilea set, Mladenovici a început din nou foarte bine și a reușit două break-uri, suficiente pentru a se impune în fața româncei.

MERGEA, ÎN TURUL 2 LA DUBLU

Perechea Florin Mergea/Rohan Bopanna (România/India), a noua favorită, a învins, cu scorul de 6-3, 7-6 (1), 6-1, cuplul Tim Smyczek/Jiri Vesely (SUA/Cehia) și s-a calificat în manșa a doua a turneului de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului.

Mergea și Bopanna vor juca în faza următoare împotriva învingătorilor din meciul dintre Radek Stepanek/Mihail Iujnîi (Cehia/Rusia) și Thomaz Belluci/Guillermo Duran (Brazilia/Argentina).

IRINA BEGU O ÎNVINGE pe GAVRILOVA

Irina Begu, locul  31 WTA, a învins-o pe Daria Gavrilova, locul 39 WTA, scor 7-6 (6), 6-1.

Begu şi Gavrilova s-au mai duelat o singură dată. Românca s-a impus în 2013, la Nanjing, scor 2-6, 6-4, 6-2.

Mîine vor juca Simona Halep, Monica Niculescu şi Andreea Mitu. Turneul de la Wimbledon este transmis în România de DigiSport.