SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA MIAMI

Ce victorie! Simona Halep se califică în ”sferturi” la Miami după un meci senzaţional cu Flavia Pennetta

Articol de GSP - Publicat marti, 31 martie 2015 00:00 / Actualizat marti, 31 martie 2015 06:10

Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o pe Flavia Pennetta, scor 6-3, 7-5, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Miami.
Românca a izbutit să obţină prima victorie în faţa Flaviei Penntta, jucătoare care o învinsese în toate cele trei meciuri disputate pînă în momentul de faţă. A patra confruntare s-a dovedit a fi şi cea mai spectaculoasă. Schimburi lungi şi imprevizibile, lovituri puternice şi aproape de linii şi o agresivitate impresionantă. Toate ingredientele unui meci savuros.

Echilibrul s-a rupt greu în primul set, abia la 3-2, cînd Simona a ştiut să profite de cele două mingi de break ivite. Cu ceva emoţii, românca şi-a menţinut avantajul pînă la finalul setului. A urmat însă o cădere neaşteptată a lui Halep, care şi-a pierdut serviciul încă din debutul actului secund.

Cinci break-uri consecutive au urmat, iar jocul oscilant al Simonei indica pregătirea pentru un set decisiv. Jucătoarea noastră n-a renunţat însă la luptă şi, profitînd de o deconcentrare a italiencei, preocupată mai mult de un conflict cu publicul, a revenit de la 2-5, cîştigînd următoarele cinci game-uri!

Victoria o trimite pe Halep în sferturi, acolo unde o va întîlni pe Sloane Stephens. Citeşte mai multe amănunte despre adversara Simonei!

SETUL I
1-0 Nu e loc pentru amabilităţi în această confruntare. Schimburi superbe între cele două jucătoare. Simona îşi face serviciul, însă se anunţă o partidă dificilă
1-1 Prima dublă greşeală a Pennettei, însă aceasta vine la 40-0. Halep mai face un punct cu ajutorul fileului, însă doar atît
2-1 Un prim punct excelent cu reverul cîştigat de Simona, însă Pennetta replică şi ea cu un retur pe măsură în lung de linie. Jucătoarea din Italia obţine prima minge de break, însă Halep
2-2 Simona loveşte prea lung şi scapă mingea în afara terenului foarte uşor. Pennetta îşi complică şi ea game-ul cu trei mingi trimise în aut din poziţii uşoare. Halep insistă şi obţine prima minge de break, însă Pennetta revine şi reface egalitatea.
3-2 Se joacă la un nivel incredibil. Schimburile dintre cele două jucătoare sînt năucitoare. Calitatea jocului de pînă acum te duce cu gîndul la setul decisiv al unei finale de Grand Slam. Românca izbuteşte să rămînă în avantaj, iar cheia cîştigării partidei ar putea sta pînă la urmă în rezistenţa fizică
4-2 BREAK SIMONA! Pennetta comite o greşeală la 15-30 şi îi oferă româncei două mingi de break. Halep o iroseşte uşor pe prima, lovind fileul, însă la a doua încercare o scoate mult în lateral pe italiancă şi apoi cîştigă game-ul cu o lovitură în forţă de la fileu
5-2 Superb, absolut superb! Simona îşi cîştigă uşor serviciul şi încheie game-ul cu un lung de linie cu forehand-ul senzaţional
5-3 Pennetta a cerut intervenţia antrenorului. Reacţia lui a luat-o prin surprindere: ”Joci minunat!”. Chiar aşa este, însă italianca are în faţa o Simona Halep intrată în ritm. Ea va servi imediat pentru cîştigarea primului set
6-3 Jocul continuă să fie unul dificil, însă Simona îşi menţine calmul şi închide setul la prima oportunitate

SETUL II
0-1 Pennetta începe cu dreptul actul secund şi nu pare să acuze şocul pierderii primului set
0-2
Cădere bruscă în jocul Simonei, care greşeşte inexplicabil şi îi oferă trei mingi de break Pennettei, care o converteşte rapid pe prima
1-2 BREAK SIMONA! Agresivă, Halep iese la atac pentru a face rapid re-break. Ratează primele două şanse, însă nu mai greşeşte şi la a treia
1-3 Pennetta îşi asumă din ce în ce mai multe riscuri, iar tactica dă roade. Simona loveşte din nou prea lung, iar italianca reface diferenţa de un break
2-3 BREAK SIMONA! Simona continuă să lupte admirabil. Se poziţionează excelent în teren şi reuşeşte să anuleze din nou break-ul obţinut de Pennetta
2-4 Halep îşi pierde din nou concentrarea şi comite două duble greşeli consecutive, oferindu-i cadou break-ul adversarei
2-5 Pennetta pare să fi primit un plus de energie. Italianca îşi face serviciul şi se apropie de cîştigarea setului secund
3-5 Simona îşi face pentru prima dată serviciul în acest set, însă Pennetta va servi pentru a duce meciul în decisiv
4-5 BREAK SIMONA! Halep rămîne în set cu un nou game la înălţime. Pennetta îşi pierde cumpătul şi îi cere arbitrului să le atragă atenţia fanilor Simonei să nu mai strige în timpul punctelor
5-5 Cearta cu fanii pare că a scos-o din ritm pe Pennetta. Simona a cîştigat şase puncte consecutive
6-5 BREAK SIMONA! Nivelul jocului se ridică din nou. Schimburi spectaculoase între cele două jucătoare tranşate de Halep. ZECE puncte consecutive cîştigate de româncă!
7-5 Simona are ceva dificultăţi în a închide meciul, însă o face după ce salvează o minge de break