SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIOANELOR

După multă vreme Simona Halep și o altă româncă se luptă pentru participarea la Turneul Campioanelor » Cum arată clasamentul

Articol de GSP - Publicat luni, 25 aprilie 2016 09:51

Simona Halep n-a avut deloc un început bun de sezon și este abia pe locul 29, cu 628 de puncte, în clasamentul pentru Turneul Campioanelor, la 550 de puncte de prima poziție care asigură participarea la această competiție.

Surpriza plăcută vine din partea Monicăi Niculescu, cea care a ajuns până pe locul 37 în clasamentul pentru Turneul Campioanelor. Sorana Cîrstea este și ea pe poziția a 77-a.

Lider în acest clasament este Angelique Kerber, cu 3.416 puncte. Nemțoaica este cea care a câștigat turneul WTA de la Stuttgart. Pe 2 este Victoria Azarenka, iar podiumul este stabilit de Agnieszka Radwanska.