SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Eliminare pentru Mihaela Buzărnescu la Lugano » Înfrângere după o revenire superbă în primul set împotriva unei jucătoare cu 10 ani mai tinere

Articol de GSP - Publicat miercuri, 11 aprilie 2018 17:19

Mihaela Buzărnescu (29 de ani, 40 WTA) a părăsit turneul de la Lugano (Elveția) încă din primul tur, fiind învinsă de bielorusa Aryna Sabalenka (19 ani, 61 WTA).

Sabalenka s-a impus în trei seturi, scor 5-7, 6-3, 6-2, după un meci care a durat două ore și 24 de minute.

Românca a luptat exemplar în primul set, revenind de la 1-4 și 2-5 și câștigând setul la 5.

Sabalenka a echilibrat apoi jocul și nu i-a mai dat nicio șansă Mihaelei. Bielorusa și-a adjuedecat următoarele două seturi la doi și la trei, avansând în optimi, unde va juca împotriva jucătoarei Polona Hercog.

Mihaela Buzărnescu a fost selecționată de Florin Segărceanu pentru partida din Fed Cup cu Elveția, care va avea loc în week-end-ul 21-22 aprilie, la Cluj (detalii, aici).

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”