SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MIAMI

Emoții pentru Serena într-un meci cu locul 56 WTA » Williams s-a calificat cu greu în turul III la Miami

Articol de GSP - Publicat vineri, 25 martie 2016 09:13

Serena Williams, liderul WTA și câștigătoarea de anul trecut a turneului, s-a calificat cu emoții în turul III al competiției de la Miami.

Serena a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de Christina McHale, locul 56 WTA. Williams s-a impus în trei seturi, scor 6-3, 5-7, 6-2, după o partidă care a durat două ore și șapte minute.

Williams s-a impus categoric în primul set, 6-3, după ce a făcut două break-uri și și-a pierdut serviciul o dată.

În setul doi, Serena a făcut break în primul game, iar la scorul de 5-4, a avut o minge de meci, ratată însă. McHale a revenit în joc, a făcut două break-uri și a trimis meciul în setul decisiv.

În ultima parte, Williams a fost mai puternică și a făcut două break-uri, reușind să câștige setul și meciul.

În turul III, Williams va juca împotriva Zarinei Diyas, locul 97 WTA. Halep se poate duela cu Serena în semifinalele turneului, la fel ca anul trecut, când americanca s-a impus în trei seturi, scor 6-2, 4-6, 7-5.