SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

Fără emoții » Simona Halep și-a surclasat prima adversară de la Madrid în timp-record! » Ce a declarat la final

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 mai 2017 20:09

Simona Halep, campioana en-titre a turneului de la Madrid, s-a calificat în turul secund al competiției spaniole, după ce a învins-o fără emoții pe Kristyna Pliskova (58 WTA).

Halep s-a impus în minimum de seturi, scor 6-1, 6-2, la capătul unei partide care a durat doar 58 de minute.

Românca a fost în controlul total al partidei, sufocând-o pe sportiva cehă cu jocul său agresiv.

În plus, Simona nu și-a pierdut nici măcar o dată serviciul în disputa cu Pliskova, câștigând de nu mai puțin de patru ori pe serviciul cehoaicei.

În turul următor, Simona Halep o va întâlni pe Roberta Vinci (34 de ani, 36 WTA). Partida va avea loc marți.

Ce a declarat Halep la final

"Am blocat absolut tot azi. Nu m-am gândit la faptul că anul trecut am câștigat turneul. Anul ăsta va fi cu totul altfel, așa că nu mă gândesc la nimic încă.

Am fost puțin tensionată înainte de meci, știam că e o jucătoare perciuloasă datorită serviciului său.

Meciul s-a terminat rapid pentru că am început agresiv. Am avut acest lucru în minte, să-mi fac jocul, să fiu agresivă, să iau repede mingile", a spus Halep, conform site-ului oficial al WTA.

FINAL » Simona Halep - Kristyna Pliskova 6-1, 6-2

Desfășurarea liveTEXT a partidei

6-2: Game, Set, Meci, Halep! Românca încheie cu brio partida, câștigându-și serviciul, după ce salvat o minge de break a jucătoarei din Cehia
5-2: Game, Pliskova! Cehoaica își face serviciul, dar Halep urmează să servească pentru a închide partida
5-1: Game, Halep! Simona își face cu mult calm serviciul și duce scorul la 5-1 în setul secund
4-1: Break, Halep! Românca se impune încă o dată pe serviciul Pliskovei
3-1: Game, Halep! Românca își face serviciul cu mare ușurință și este aproape de a câștiga partida
2-1: Game, Pliskova! Cehoaica reușește să-și facă serviciul după șapte game-uri consecuitve câștigate de Halep
2-0: Game, Halep! Un nou game confortabil reușit de Simona pe propriul serviciu
1-0: Break, Halep! Românca se impune pe serviciul cehoaicei îm primul game din setul secund

A început manșa secundă

6-1: Game, Set, Halep! Românca câștigă de o manieră clară primul set, după doar 26 de minute.

5-1: Break, Halep! Sportiva noastră reușește un nou breal și va servi pentru a închide setul
4-1: Game, Halep! Românca rezistă asediului exercitat de Pliskova în acest game și își face serviciul, părând în controlul partidei
3-1: Break, Halep! Românca se impune pe serviciul Kristynei Pliskova și se distanțează în primul set
2-1: Game, Halep! Un nou game solid al româncei, care preia din nou avantajul
1-1: Game, Pliskova! Cehoaica câștigă primul game pe propriul serviciu
1-0: Game, Halep! Românca își face serviciul fără probleme