SPORTURI  »  TENIS  »  ROMÂNIA - CANADA 3-1

FED CUP // FOTO România trece de Canada în turul I » Irina Begu a câștigat categoric meciul cu Sebov

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 februarie 2018 13:37

România s-a calificat în barajul pentru Grupa I Mondială la Fed Cup. Româncele au câștigat cu 3-1 în fața Canadei.

În ultimul meci al duelului, cel de dublu, Ana Bogdan și Raluca Olaru au pierdut contra perechii Gabriela Darbowski/Katherine Sebov, scor 6-4, 1-6, 6-10.

Irina Begu a câștigat azi primul meci zilei. Begu s-a impus categoric în fața Katherinei Sebov, scor 6-4, 6-2, după un meci dominat autoritar. Begu a servit excelent pe întreg parcursul meciului și dominat fiecare schimb.

"Am avut mari emoții. Mă bucur că am câștigat ambele meciuri. Fanii sunt extraordinari. Vreau să vă felicit pentru această atmosferă. Contează foarte mult", a spus Irina Begu.

În prima zi, Cîrstea a învins-o în mai puțin de o oră pe Zhao, scor 6-2, 6-2, în timp ce Begu a avut un meci mai greu cu Andreescu, scor 6-3, 6-7 (4), 6-2.

Vezi desfășurarea meciului Irinei begu

GAME, SET MECI IRINA BEGU, 6-3: Irina Begu a câștigat meciul și România câștigă înfruntarea contra Canadei.
Game Sebov, 5-4:
Sebov revine de la 0-30 și câștigă game-ul de serviciu. Begu va servi pentru calificarea României
Game Begu, 5-3:
Irina este la un game de a câștiga meciul. Și-a câștigat game-ul de serviciu și se menține în față
Break Begu, 4-3:
Irina a forțat în acest game, a atacat și a făcut din nou break. România este la două game-uri de calificarea la barajul pentru Grupa Mondială
Break Sebov, 3-3:
Begu a fost pentru prima dată ezitantă pe propriul serviciu, iar Sebov a forțat și a făcut primul său break din acest meci, câștigând game-ul la 0.
Game Sebov, 3-2:
Setul secund este mai echilibrat. Sebov este mai sigură la serviciu și reușește să se mențină aproape de Irina.
Game Begu, 3-1:
Irina continuă să servească foarte bine și să domine schimburile în game-urile de serviciu. Begu domină autoritar, este agresivă și lovește mereu la limită, în timp ce Sebov nu poate față loviturilor venite de la româncă
Game Sebov, 2-1: După un game echilibrat, canadianca a reușit să își câștige game-ul de serviciu și s-a apropiat de Begu
Game Begu, 2-0:
Irina își mărește avantajul în startul primul set! A câștigat din nou pe propriul serviciu și se îndreaptă spre câștigarea meciului
Break Begu, 1-0:
Ca și în primul set, Irina începe tare. A pus presiune pe serviciul lui Sebov și a câștigat pe serviciul adversarei

A început setul doi! Sebov servește prima

SET IRINA BEGU, 6-2: Irina Begu a câștigat primul set. A servit din nou excelent în ultimul game și nu i-a perimis adversarei să preia controlul.
Game Sebov 5-2:
Canadianca rămâne în meci, după ce a câștigat al doilea game de serviciu din acest meci
Game Begu, 5-1:
Irina joacă perfect în game-urile de serviciu. Este la un game de câștigarea setului, controlând jocul fără probleme
Game Sebov, 4-1:
După ce a salvat două mingi de break, Katherine Sebov și-a fructificat serviciul și a câștigat primul game din acest meci
Game Begu, 4-0:
Game la 0 câștigat de Irina. Begu a servit foarte bine, variat și puternic, iar Sebov nu a avut niciun răspuns
Break Begu, 3-0:
Românca domină începutul de meci. A mai făcut un break, la a treia încercare, și și-a mărit avantajul. Begu joacă mai bine, atacă și controlează aproape fiecare schimb
Irina își câștigă fără emoții primul game de serviciu. Jucătoarea noastră a servit excelent, iar Sebov nu a avut șansa de a egala
Irina câștigă primul game din meci. Sebov a condus cu 30-0, dar Begu a revenit și a profitat de ezitările adversarei. După ce a ratat prima minge de break, Irina a fructificat-o pe a doua și a câștigat game-ul