SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIOANELOR 2017

FOTO + VIDEO » Caroline Wozniacki a câștigat Turneul Campioanelor 2017 » Campioana campioanelor! Meci superb în finala Wozniacki - Williams

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 octombrie 2017 15:11

Daneza Caroline Wozniacki a câștigat Turneul Campioanelor 2017, după ce a trecut de Venus Williams, locul 5 WTA, scor 6-4, 6-4.

Acesta este cel mai important turneu câștigat de Wozniacki, care de luni va urca pe locul 3 WTA, după Simona Halep și Garbine Muguruza.

Primul set a fost unul echilibrat, jucătoarele alternând momentele bune de joc. Caroline a câștigat setul după un break, deși la 5-3 servise pentru a triumfa, dar Venus câștigase game-ul.

Setul doi a fost dominat cu autoritatea de Caroline Wozniacki. Daneza a controlat fiecare schimb, cedând două game-uri. La 5-1, Caroline a servit pentru a câștiga meciul, dar Venus a făcut rebreak, și-a câșitigat game-ul de serviciu, a mai luat un break și a dus scorul la 5-4. Ulterior, Caroline a făcut un break și a câștigat meciul. Este prima victorie a lui Wozniacki împotriva lui Venus, care are 7 victorii.