SPORTURI  »  TENIS  »  STUTTGART

FOTO+VIDEO Federer, învins la revenirea în circuit de locul 302 ATP » Adversarul a salvat o minge de meci!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 14 iunie 2017 19:30

Roger Federer (5 ATP) nu a participat la Roland Garros, iar la primul meci de la revenire a pierdut în trei seturi cu Tommy Haas, deși a avut minge de meci.

Elvețianul a fost învins cu scorul de 6-2, 6-7(8), 4-6. În tiebreak-ul din setul secund, Federer a avut o minge de meci, însă Haas a revenit și a trimis meciul în decisiv, pentru ca apoi să se impună după aproximativ două ore de joc.

În 2017, Federer a câștigat Australian Open, Indian Wells și turneul de la Miami și a pierdut doar două meciuri. Totuși, în ambele înfrângeri a avut mingi de meci, mai multe puncte și un procent mai mare de mingi câștigate la retur decât adversarul.

Haas, ocupantul locului 302 ATP, este cel mai slab clasat jucător care l-a învins pe Federer din 1999, când elvețianul a pierdut în fața tenismanului de pe locul 407 ATP, Bjorn Phau.

A fost prima victorie a fostului loc 2 mondial în fața unui jucător din top 10 ATP în ultimii trei ani. Veteranul Tommy Haas, în vârstă de 39 de ani, se va duela în sferturile de finală de la Stuttgart cu Mischa Zverev (31 ATP).