SPORTURI  »  TENIS  »  WTA EASTBOURNE

FOTO+VIDEO Johanna Konta, la un pas de accidentare la Eastbourne chiar în momentul în care avea minge de meci » A rămas întinsă pe teren minute bune

Articol de GSP - Publicat joi, 29 iunie 2017 21:50

Johanna Konta (7 WTA) a fost la un pas de o accidentare serioasă în meciul jucat împotriva liderului mondial Angelique Kerber, în sferturile de finală de la Eastbourne. Britanica s-a impus în cele din urmă în două seturi, 6-3, 6-4.

La 5-4 în setul al doilea, chiar în momentul în care avea minge de meci, Konta a alunecat și s-a lovit puternic cu spatele de pământ.

Jucătoarea a rămas întinsă minute bune pe teren, iar arbitrul de scaun, Kader Nouni și Angelique Kerber au venit imediat lângă Johanna Konta.

După o întrerupere de câteva minute, Konta a revenit pe teren și a câștigat meciul cu Kerber, iar în semifinale va juca împotriva Karolinei Pliskova.

În cealaltă semifinală, Caroline Wozniacki (6 WTA), jucătoarea care a eliminat-o pe Simona Halep (detalii AICI), va juca împotriva lui Heather Watson (126 WTA).