SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA MONTREAL

Halep s-a calificat în finala turneului de la Montreal după un meci fantastic cu Kerber » Simona a urcat oficial pe locul 3 WTA

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 iulie 2016 17:45

Simona Halep a izbutit calificarea în finala turneului de la Montreal după ce a învins-o în penultimul act pe nemțoaica Angelique Kerber (locul 2 WTA), scor 6-0, 3-6, 6-2.

După acest meci, jucătoarea din România și-a asigurat urcarea pe locul 3 în clasamentul WTA.

În primul set, Simona Halep practic n-a avut rivală pe teren, reușind să se impună cu un categoric 6-0. Setul secund a fost mult mai greu pentru jucătoarea noastră, iar nervii au jucat un rol important în pierderea setului.

În decisiv, Simona a revenit fantastic la jocul din primul set și a dominat-o aproape în totalitate pe nemțoaică. La scorul de 4-2 pentru Halep, Simona a reușit un punct fabulos care a făcut-o pe Kerber s-o aplaude la scenă deschisă.

În cealaltă semifinală, se vor duela Madison Keys, locul 12 WTA, și Kristina Kucova, locul 121 WTA.

"N-a fost deloc ușor, e o jucătoare puternică. Meciul a fost mult mai strâns în setul doi. Am dat niște puncte gratuite în setul secund. E frumos că voi juca finala. Le mulțumesc tuturor pentru că au venit la acest meci. Sper să fac o treabă bună în finală. Da, voi juca și la dublu, n-am nicio problemă în a juca în continuare" Simona Halep

Simona Halep va face echipă la dublu cu Monica Niculescu în semifinala turneului de la Montreal. Cele două vor juca în această seară împotriva cuplului format din Andreja Klepac și Katarina Srebotnik.

Citește desfășurarea liveTEXT a meciului

SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER 6-0 / 3-6 / 6-2

GAME, SET, MECI ȘI FINALĂ PENTRU SIMONA HALEP! Românca va juca mâine ultimul act de la Montreal cu învingătoarea din meciul Madison Keys, locul 12 WTA, și Kristina Kucova, locul 121 WTA.
Game Halep!
Simona e cu un picior în marea finală de mâine! E aproape imposibil să mai piardă acest meci. Românca e la maximum de încredere de care poate da dovadă în acest moment.
Break Halep!
Simona face break-ul și pur și simplu Kerber n-a mai avut altceva de făcut decât s-o aplaude pe jucătoarea noastră!
Game Halep!
Jucătoarea noastră revine ușor, dar sigur în meci și o obligă pe nemțoaică să-și cheme antrenorul la scaun pentru a-i da indicații.
Simona profită de jocul slab la serviciu al adversarei și reintră în meci.
Game Halep!
Simona reușește să revină în meci și să puncteze din nou! Românca pare foarte încordată.
Game Kerber!
Ce greșeală face Simona! Românca îi face practic cadou acest game nemțoaicei. Halep a avut tot terenul în față la mingea decisivă dar a trimis inexplicabil în aut.
Break Kerber!
Nemțoaica leagă al patrulea game consecutiv și pare să aibă o revenire incredibilă! Simona pare foarte nervoasă în acest set decisiv!

GAME, SET KERBER! Nemțoaica trimite meciul în decisiv!
Nemțoaica a luat trei game-uri consecutive și poate trimite meciul în decisiv!
Fantastic de greu și-a adjudecat nemțoaica acest game. Simona nu vrea să audă de înfrângere în acest meci.
Simona își pierde pentru prima dată serviciul în acest set și românca se enervează teribil.
Simona face în sfârșit break-ul și revine în avantaj! Chiar dacă a câștigat pe serviciul adversarei, Kerber pare într-o creștere de joc față de primul set.
Game Halep!
Simona câștigă punctul care încheie game-ul într-un stil incredibil. A reușit să lovească mingea din toate pozițiile, finalizând cu o minge de la fileu.
Umăr la umăr, aceasta e definiția celui de-al doilea set. Nemțoaica s-a trezit după umilința din primul set și nu o mai lasă pe Simona să câștige ușor punctele.
Game Halep!
Simona câștigă și nu-i dă șansa lui Kerber să se distanțeze!
Nemțoaica a început foarte bine setul doi și și-a adjudecat serviciul!

GAME, SET PENTRU HALEP! Simona e fabuloasă în această seară și pare să-și dorească mai mult ca oricând această victorie și totodată revanșa după înfrângerile de la Fed Cup și Wimbledon.
Simona e de neoprit! Românca o poate umili pe Kerber dacă își va adjudeca game-ul următor pe propriul serviciu.
Game Halep!
Simona a făcut doar două greșeli neforțate în acest meci și asta se vede pe tabelă, unde n-a pierdut niciun game!
Kerber face mai multe greșeli neforțate printre care și două duble erori și o ajută pe Simona să se distanțeze!
Game Halep!
Simona își câștigă cu greu serviciul, însă important e că nu renunță. Românca aleargă foarte mult!
Început promțător pentru Simona! Românca își adjudecă break-ul încă din start.