SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

IMPECABILĂ! Victorie superbă pentru Sorana Cîrstea! S-a calificat în optimi la Australian Open: cu cine se va duela

Articol de GSP - Publicat vineri, 20 ianuarie 2017 01:03

Sorana Cîrstea, locul 78 WTA, a învins-o pe Alison Riske în turul 3 la Australian Open, locul 42, scor 6-2, 7-6, după o partidă pe care a controlat-o.

În optimi, Sorana se va duela cu Garbine Muguruza, cea care a trecut fără probleme de Sevastova în această după-amiază.

Sorana a jucat ca în vremurile bune și nu i-a dat nicio șansă adversarei în primul set în care a și reușit două breakuri. Manșa secundă a fost mai echilibrată, iar Riske a servit chiar pentru decisiv la 6-5. Nu a fost cazul pentru că Sorana a jucat perfect de acolo: a făcut break la zero și apoi s-a desprins la 3-0 în tie-break. A câștigat 7-2 și a reușit o performanță extraordinară după o perioadă mai puțin bună.

Pentru calificarea în optimi, Sorana va primi și un premiu consistent, 220.000 de dolari.

Cum s-a desfășurat primul set:

1-0: Game Cîrstea. Sorana debutează perfect în meci cu un game câștigat la zero.

2-0: Break Cîrstea. Sorana amintește de vremurile când cocheta cu top 20, joacă foarte bine în aceste prime game-uri.

3-0: Game Cîrstea. Alison Riske nu are nicio șansă în fața româncei, Cîrstea se desprinde, dar are un singur break în față.

3-1: Game Riske. Un game echilibrat, americanca reușește până la urmă să-și câștige game-ul pe propriul serviciu.

4-1: Game Cîrstea. Românca n-o lasă pe Riske să dicteze cursul jocului și se apropie de câștigarea primului set.

4-2: Game Riske. Cât de aproape! Sorana ratează o minge de break, pune constant presiune pe adversară pe game-urile în care este la primire.

5-2: Game Cîrstea. Și comentatorii englezi sunt uimiți de siguranța pe care o arată Sorana în acest set. Game fără probleme pe propriul serviciu.

6-2: SET CÎRSTEA. Sorana confirmă jocul bun și reușește al doilea break al meciului. Debutează tot cu propriul serviciu în a doua manșă.

Cum s-a desfășurat al doilea set:

1-0: Game Cîrstea. Sorana este hotărâtă să închidă meciul în două seturi, controlează confruntarea cu Riske.

1-1: Game Riske. Un nou game echilibrat, câștigat de jucătoarea americană pe propria servă.

1-2: Break Riske. Prima oară când Riske se apropie de break pe serva Soranei și reușește breakul în debutul setului.

1-3: Game Riske. Americanca arată de parcă a început un alt meci, joacă mult mai bine și își consolidează breakul.

2-3: Game Cîrstea. Sorana a salvat mingi de break și s-a apropiat la un singur game de adversară. Un game care poate conta în următoarele secvențe ale partidei.

3-3: BREAK Cîrstea. Cum se întâmplă de obicei, după mingi de break salvate urmează breakul. Sorana egalează în setul secund.

4-3: Game Cîrstea. Sorana confirmă și își câștigă game-ul la zero pe propriul serviciu.

4-4: Game Riske. Americanca egalează pe tabelă după un game pe care l-a controlat.

5-4: Game Cîrstea. Sorana se apropie la un singur game de calificarea în optimi.

5-5: Game Riske. Setul intră în prelungiri, ambele jucătoare își câștigă serviciile mai ușor.

5-6: Break Riske. Americanca se apropie la un singur game de setul 2. Urmează să servească pentru câștigarea manșei.

6-6: Break Cîrstea. Sorana face un game perfect și duce setul în tie-break.

7-6: MECI CÎRSTEA. Sorana câștigă tie-breakul fără probleme și se califică în optimi la Australian Open.

UPDATE 8:40 /// Sorana Cîrstea va începe duelul pentru optimi în câteva minute. Meciul Zverev - Jaziri s-a încheiat cu victoria neamțului în 4 seturi.

*********

Partida Soranei va fi ultima de pe terenul doi. Înainte de meciul româncei vor avea loc două meciuri de dublu și un meci de simplu de pe tabloul masculin.