SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DOHA

Înfrângere clară pentru Sorana Cîrstea în optimi la Doha! Garbine Muguruza i-a lăsat doar 4 game-uri

Articol de GSP - Publicat joi, 15 februarie 2018 13:03

Sorana Cîrstea (27 de ani, 38 WTA) a fost eliminată fără drept de apel de către Garbine Muguruza în optimile de finală ale turneului WTA Premier de la Doha.

Românca a fost surclasată de iberică, aceasta impunându-se în două seturi, scor 6-0, 6-4, după o oră și 6 minute de joc.

Meciul nu a avut istoric, iar evoluția Soranei a fost una extrem de slabă. Românca nu a mai repetat prestația  bună din meciul de ieri cu Mertens și a părut descumpănită aproape pe toată durata meciului.

Muguruza a profitat de numeroasele greșeli neforțate ale româncei și s-a impus în primul set cu 6-0, după doar 22 de minute.

Românca nu s-a regăsit nici în setul secund, unde Muguruza a debutat rapid cu break. Primul game câștigat de Sorana a venit abia după 35 de minute. Jucătoarea noastră a avut o încercare timidă de a reveni în finalul setului, când a câștigat 3 game-uri consecutive. Totuși, Muguruza a reușit să închidă setul la 4 și să avanseze în sferturi la Doha.

Pentru prezența în optimi, Sorana Cîrstea va primi 105 puncte WTA și un cec în valoare de 33.750 de dolari.

Vezi și: Programul de joi » Când joacă Simona Halep și celelalte românce calificate în optimi la Doha

Desfășurarea liveTEXT a partidei

4-6, Game, Set, Meci Muguruza: Iberica nu mai ratează șansa de a închide meciul, reușește un game alb și se califică în sferturi!

4-5, Game Sorana Cîrstea: Românca reușește al treilea game consecutiv și pune presiune pe Muguruza. Sorana a început să greșească mai puțin și încearcă să o alerge mai multe pe spaniolă
3-5, Break Sorana Cîrstea: Muguruza dă primele semne de slăbiciune în meci și îi permite Soranei să câștige primul său game pe serviciul ibericei
2-5, Game Sorana Cîrstea: Românca face de departe cel mai bun game al meciului și reușește să câștige abia al doilea său game din meci. Sorana a încheiat game-ul după un raliu superb, în care a transformat defensiva în ofensivă și a finalizat superb la fileu

1-5, Game Muguruza: Încă un game câștigat într-o manieră autoritară de Sorana, care va servi imediat pentru a rămâne în meci
1-4, Break Muguruza: Soarta meciului pare decisă. Muguruza câștigă încă o dată pe serviciul Soranei, iar scorul ia proporții.
1-3, Game Muguruza: Românca dă mici semne de revenire, dar e trasă în continuare în jos de erorile neforțate. Muguruza câștigă game-ul la 30 și se distanțează la 3-1

1-2, Game Sorana Cîrstea: După 35 de minute și 8 game-uri pierdute, Sorana reușește în cele din urmă să-și adjudece primul game al partidei.
0-2, Game Muguruza: Sorana continuă să comită foarte multe greșeli neforțate, care îi permit ibericei să se distanțeze
0-1, Break Muguruza: Sorana începe dezastruos și setul secund. Românca a comis multe neforțate, iar Muguruza începe perfect și manșa secundă

A început setul secund, Sorana este la serviciu

0-6, Game, Set Muguruza: Garbine Muguruza reușește un game alb și închide primul set după doar 22 de minute

0-5, Break Muguruza: Sorana nu se regăsește și e departe de forma etalată în meciul de ieri cu Mertens. Românca pierde clar un alt game, iar Muguruza conduce cu 5-0. Cîrstea a strâns deja nu mai puțin de 13 erori neforțate
0-4, Game Muguruza: Iberica joacă în continuare foarte bine și nu o lasă pe Sorana să intre în joc. Muguruza a lovit extrem de agresiv, stil care o dezavantajează pe Sorana

0-3, Break Muguruza: Sorana a condus cu 40-15 în acest game, dar, pe fondul unui joc foarte solid, Muguruza a revenit și a reușit al doilea break al meciului

0-2, Game Muguruza: Garbine câștigă un game mai disputat, în care Sorana a egalat de la 0-40. Românca nu își găsește cadența în acest start de meci
0-1, Break Muguruza: Sorana începe slab meciul, iar iberica reușește să pornească meciul cu break. Românca a comis mai multe erori neforțate și a pierdut game-ul la 0

A început meciul. Sorana va servi prima!