SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ISTANBUL

Irina Begu s-a calificat în sferturi la Istanbul! Victorie după un meci cu 12 break-uri » Cu cine joacă mai departe

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 aprilie 2018 18:04

Irina Begu (27 de ani, 37 WTA) s-a calificat în această după-amiază în sferturile turneului WTA de la Istanbul. Jucătoarea noastră s-a impus în două seturi simetrice, 6-4, 6-4, în fața americancei Christina McHale (25 de ani, 88 WTA), după un meci care a durat o oră și 48 de minute.

Ambele seturi au fost extrem de echilibrate, cu numeroase răsturnări de situație. Cele două și-au pierdut în repetate rânduri serviciile, însă Begu s-a dovedit a fi mai puternică și a închis meciul cu un dublu 6-4.

12 break-uri
au fost reușite, în total, de cele două jucătoare. Irina Begu și-a pierdut serviciul de 5 ori.

În sferturi, Irina Begu se va duela vineri cu învingătoarea partidei dintre Donna Vekici (21 de ani, 54 WTA) și Alja Tomljanovici (24 de ani, 95 WTA). Duelul dintre cele două va avea loc joi.

Begu este singura jucătoare română rămasă pe tabloul principal de la Istanbul. Sorana Cîrstea a fost eliminată marți de Yulia Putintseva, după un meci cu o răsturnare de scor incredibilă!