SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Irina Begu s-a calificat în turul 3 de la Wimbledon după ce a trecut de Țurenko. O așteaptă un duel de foc!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 01 iulie 2015 18:03

Irina Begu s-a calificat în turul 3 de la Wimbledon după ce a trecut de Lesia Țurenko în 3 seturi, 7-5, 6-7, 7-5.

Românca a cîștigat primul set, scor 7-5, dar l-a pierdut în tie-break pe următorul, 6-7. În decisiv, Irina a avut cîteva probleme fizice, însă a revenit incredibil de la 1-3 și s-a impus, 7-5.

Este prima victorie a Irinei în fața lui Țurenko. Begu, cap de serie numărul 29 și locul 31 WTA, s-a mai întîlnit de două ori cu Țurenko, locul 68 WTA, iar românca a pierdut de fiecare dată. Ucreaineanca s-a impus în 2014, la Taşkent, scor 3-6, 6-1, 7-6, şi în 2011, la Acapulco, scor 6-3, 6-4.

Begu va juca în turul III cu Maria Şarapova, care a trecut de Richel Hogenkamp, 6-3, 6-1.

Irina Begu 6v4cybo9 8an2c9df 7-5, 6-7, 7-5 Lesia Ţurenko smw2lv1b svlusf2e

7-5

Game, set și meci: Victorie pentru Irina Begu!

6-5

Game Irina: Begu se apropie din nou la doar un game de cîștigarea meciului. Are nevoie de break. Jocul lui Țurenko scîrțîie

5-5

Game Țurenko: Ucraineanca a servit excelent și nu i-a dat nici o șansă jucătoarei noastre. Și-a cîștigat serviciul la 0

5-4

Game Irina: Begu este la doar un game distanță de victorie, succes care la un moment dat părea aproape imposibil

4-4

Rebreak Irina: Begu are o forță incredibilă și reușește din nou un break

3-4

Break Țurenko: Irina cedează din nou în fața ucrainencei Lesia Țurenko, care pare tot mai sigură că poate cîștiga jocul

3-3

Break Begu: Irina reușește breakul de care avea nevoie. Forță incredibilă arătată de sportiva noastră, care o surprinde pe Țurenko

2-3

Game Begu: Irina nu renunță și rămîne în meci. Are însă în continuare nevoie de un break.

1-3

Game Țurenko: Ucraineanca profită de orice greșeală a Irinei și se desprinde la 3-1

1-2

Break Țurenko: Irina Begu acuză anumite dureri la genunchi și nu prea mai pare capabilă să după la un nivel înalt acest meci. Sportiva noastră a cedat un game pe serviciul ei

1-1

Game Țurenko: Ucraineanca se ține bine și își cîștigă destul de ușor serviciul

1-0

Start bun pentru Begu: Condusă cu 0-30, Irina a revenit și și-a adjudecat primul game al meciului

SETUL 3

A început setul decisiv!

6-7

SET Ţurenko: Ţurenko se impune în tie-break şi cîştigă setul! Meciul se va decide în decisiv

6-6

Game Begu: Begu îşi cîştigă serviciul şi egalează scorul. Setul se va decide în tie-break.

5-6

Game Ţurenko: Ucraineanca revine în avantaj şi se apropie la un game de cîştigarea setului.

5-5

Break Ţurenko: Begu nu reuşeşte să încheie meciul. Ţurenko face break şi egalează

5-4

Break Begu: Begu reuşeşte break-ul şi trece în avantaj! Românca va servi pentru a cîştiga meciul.

4-4

Game Begu: Game excelent reuşit de Begu. Românca a jucat foarte bine şi a cîştigat game-ul la 0.

3-4

Break Begu: Românca revenie în set. Begu face break şi se apropie de Ţurenko. Va servi pentru a egala scorul la seturi.

2-4

Break Ţurenko: Ucreaineanca îşi măreşte avantajul faţă de Begu. Ţurenko a făcut break-ul după ce românca salvase o minge de break.

2-3

Game Ţurenko: Meciul este unul echilibrat în continuare. Ţurenko este din nou în avantaj după ce şi-a cîştigat serviciul.

2-2

Game Begu: Românca salvează două mingi de break şi egalează scorul.

1-2

Game Ţurenko: Ţurenko trece în avantaj după un game cîştigat la 0.

1-1

Break Ţurenko: Ţurenko revine şi face rebreak. Ucreaineanca egalează scorul şi va servi pentru a trece în avantaj.

1-0

Break Begu: Început foarte bun de set pentru Begu. Românca face break şi preia conducerea în setul doi.

A început setul II

7-5

SET BEGU: Irina Begu a servit foarte bine şi a reuşit să cîştige game-ul şi să închidă setul.

6-5

Break Begu: Încă un break reuşit de Begu. Românca va servi din nou pentru a cîştiga primul set.

5-5

Break Ţurenko: Begu nu a putut încheia setul, iar Ţurenko a reuşit break-ul. Românca a salvat trei mingi de break, dar a patra a fost decisivă.

5-4

Break Begu: Begu trece în avantaj, după al doilea break reuşit. Românca va servi pentru a cîştiga primul set.

4-4

Game Begu: După opt game-uri, scorul este egal. Begu se menţine aproape de adversară. după ce a cîştigat fără probleme game-ul în care a servit.

3-4

Game Ţurenko: Ucreaineanca se menţine în faţa româncei, după un game în care a servit foarte puternic şi Begu nu i-a pus probleme

3-3

Game Begu: Begu continuă să îşi îmbunătăţească jocul şi a cîştigat game-ul la 0.

2-3

Game Ţurenko: Ţurenko revine în avantaj după ce şi-a cîştigat serviciul

2-2

Game Begu: Românca a cîştigat al doilea game consecutiv şi egalează situaţia! Ţurenko serveşte pentru a trece în avantaj.

1-2

Break Begu: Revine Begu! Românca face break şi are şansa de a o egala pe adversară.

0-2

Break Ţurenko: Ţurenko face break-ul şi îşi măreşte avantajul în starul meciului. Debut slab pentru Begu.

0-1

Game Ţurenko: Begu a pus presiune pe adversară în acest prim game, iar Ţurenko a cîştigat cu greu.