SPORTURI  »  TENIS  »  CUPA DAVIS

România are 2-0 după primele meciuri contra Marocului » Copil și Ungur au obținut două victorii în Cupa Davis

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 aprilie 2018 14:45

Echipa României de Cupa Davis se duelează începând de azi cu Marocul, o întâlnire care are drept miză calificarea în turul al treilea al Grupei a II-a, zona Europa/Africa. După prima zi, România are 2-0, grație victoriilor obținute de Marius Copil și Adrian Ungur.

Duminică,de la ora 11:00 va avea loc meciul de dublu, Copi/Mergea - Ahouda/Ouahab, și celelalte două partide de simplu, Copil - Ouahab și Ungur - Ahouda. Partidele sunt liveSCORE pe GSP.RO și în direct pe TV Digi Sport și TV Telekom SPort.

România - Maroc 2-0

Adrian Ungur - Lamine Ouahab 6-0, 6-6

Adrian Ungur, locul 535 ATP, a început perfect setul și a câștigat la 0. În setul doi, Lamine Ouahab, 571 ATP, a jucat mai bine, a făcut un break și a condus cu 4-2. Ulteriror, românul a revenit și a egalat, setul ajungând în tie-break, unde Ungur a fost mai bun și câștigat meciul.

mARIUS cOPIL - Amine Ahouda 6-0, 6-1

Marius Copil nu a avut nicio emoție și a adus primul punct pentru România, după 40 de minute. Copil a jucat excepțional și a dominat fiecare schimb. Ahouda a câștigat doar 16 puncte, fiind vizibil deranjat de suprafața de joc. Acesta a fost primul meci pe care marocanul l-a jucat pe hard indoor și nu s-a putut obișnui cu suprafața.