SPORTURI  »  TENIS  »  FED CUP

Canada-România 2-3 » Victoria Alexandrei Dulgheru trimite România în Grupa Mondială a Cupei Fed

Articol de GSP - Publicat luni, 20 aprilie 2015 01:00

România s-a calificat în Grupa Mondială a Fed Cup, după ce a reuşit s-o învingă pe Canada cu scorul de 3-2. După ziua de ieri scorul era 1-1, însă astăzi Andreea Mitu şi Alexandra Dulgheru au adus punctele care ne-au asigurat calificarea. Ultima a învins-o pe Francoise Abanda, scor 3-6, 7-5, 6-2.

În meciul decisiv, Francoise Abanda a luat primul set după ce a oprit-o pe Alexandra Dulgheru la 3 game-uri cîştigate. Setul doi părea să curgă în acelaşi stil, însă românca a revenit de la 2-4 şi a reuşit să cîştige setul în prelungiri, scor 7-5. În decisiv, Alexandra a acoperit foarte bine terenul şi a înghesuit-o pe Abanda, care a pierdut meciul şi i-a adus României o calificare în Grupa Mondială. Canada va merge în Grupa Mondială II.

Primul meci al zilei: Andreea Mitu - Eugenie Bouchard 4-6, 6-4, 6-1

România a început perfect ziua decisivă de la Fed Cup împotriva Canadei şi a preluat conducerea pe tabelă. Andreea Mitu, locul 104 WTA, a jucat în locul accidentatei Irina Begu şi a învins-o pe Eugenie Bouchard (locul 7 WTA), scor 4-6, 6-4, 6-1.

Primul set a fost echilibrat, însă la scorul de 4-4, Bouchard şi-a făcut serviciul după care a reuşit să-i ia un break Andreei. Setul doi a fost identic cu primul, însă de această dată cîştigătoare a fost românca. Setul decisiv a avut o singură jucătoare şi aceea a fost Andreea Mitu, care nu i-a dat nici o şansă nord-americancei.

În ultimul meci al confruntării, Andreea Mitu și Raluca Olaru au fost învinse de Gabriela Dabrowski și Sharon Fischman, scor  1-6, 6-4, 5-10.

Rezultatele de duminică:

Eugenie Bouchard - Andreea Mitu (Irina Begu nu a jucat din cauza unei accidentări) 6-4, 4-6, 1-6
Francoise Abanda - Alexandra Dulgheru 6-3, 5-7, 2-6
Gabriela Dabrowski/ Sharon Fischman - Andreea Mitu/ Raluca Olaru 6-1, 4-6, 10-5

CITEȘTE AICI DETALII DESPRE PRIMA ZI DE LA FED CUP. Analiza fiecărui meci și toate detaliile de ieri!