SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ISTANBUL

Sorana Cîrstea, eliminată de Elina Svitolina în sferturile de finală ale turneului WTA de la Istanbul

Articol de GSP - Publicat vineri, 28 aprilie 2017 17:08

Sorana Cîrstea a fost eliminată de principala favorită a turneului WTA de la Istanbul, Elina Svitolina, scor 6-4, 6-4, în sferturile de finală ale competiției.

FINAL » Sorana Cîrstea - Elina Svitolina 4-6/4-6

În primul set, românca și-a pierdut serviciul încă din game-ul inaugural și nu a mai reușit să revină, în ciuda intervențiilor antrenorului Marius Comănescu.

Cel de-al doilea set a fost mai disputat, deși Cîrstea a pierdut din nou pe propriul serviciu în game-ul de început. Românca a revenit și a egalat situația la 4-4, însă a cedat apoi din nou și i-a dat șansa ucrainencei să servească pentru câștigarea meciului.

Ucraineanca Elina Svitolina (locul 13 WTA) este principala favorită la turneul din Turcia, iar în meciul din optimile de finală s-a impus tot în fața unei românce. Aceasta a învins-o pe Alexandra Cadanțu în două seturi, 6-3, 6-3.