SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Regele Federer! Elvețianul a triumfat la Indian Wells după o partidă electrizantă cu Stan Wawrinka

Articol de GSP - Publicat luni, 20 martie 2017 08:37

Roger Federer, locul 10 ATP, s-a impus în finala de la Indian Wells, scor 6-4, 7-5, în fața lui Stanislas Wawrinka, locul 3 ATP, și a ajuns la al doilea trofeu al anului, după ce a triumfat la Australian Open.

Partida a fost una echilibrată, iar primul set a fost decis grație unui singur break, făcut de Federer la scorul de 5-4.

Wawrinka a început bine setul doi, a făcut un break și a condus cu 2-0, dar Federer a revenit și a egalat scorul. Cei doi au mers cap la cap până la scorul de 5-5, când Federer și-a câștigat serviciul și a făcut un break, triumfând cu 7-5.

Până acum, cei doi s-au duelat de 23 de ori, iar Federer s-a impus de 20 ori.  Federer, 35 de ani, are 5 trofee la Indian Wells, în timp ce Wawrinka, 31 de ani, nu a câștigat niciodată la turneul american.

$1,028,300a primit Federer pentru victoria la Indian Wells, în timp ce Stan Wawrinka a ridicat un cec de $501,815