SPORTURI  »  TENIS  »  FED CUP

FOTO S-a terminat, România pierde cu Belgia » Irina Begu a fost învinsă după un meci maraton cu Elise Mertens

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 februarie 2017 11:37

• România a pierdut duelul cu  Belgia din turul I din Grupa II Mondială la Fed Cup, scor 3-1
  • După prima zi, România era condusă 2-0, iar astăzi Irina Begu a pierdut în trei seturi, 6-3/5-7/5-7, meciul cu Elise Mertens.
  • În meciul de dublu, Niculescu şi Cîrstea le-au învins pe Fliplenks şi Zanevska, scor 6-2, 6-0
  • În meciurile de ieri, Monica Niculescu a pierdut cu Kirsten Flipkens, 3-6/4-6, iar Sorana Cîrstea a fost învinsă de Wickmayer după un meci de peste trei ore, 6-7/7-5/5-7 (detalii AICI).

ROMÂNIA - BELGIA 1-3 la general

IRINA BEGU - ELISE MERTENS 6-3/5-7/5-7

GAME-SET-MECI MERTENS! Belgianca încheie un game maraton de aproximativ 10 minute în care Begu a salvat trei mingi de meci, înainte ca Mertens să fructifice o a patra șansă. Belgia se califică în turul al doilea al Grupei Mondiale II.
Rebreak Mertens!
Jucătoarea belgiană are o nouă șansă de a închide partida pe propriul serviciu.
BREAK BEGU!
Irina face break într-un moment extrem de important, în care Mertens a avut victoria în mână! Belgianca a făcut o dublă greșeală la ultimul punct și readuce în meci România.
Game Begu!
Irina păstrează România în meci, însă Mertens servește pentru câștigarea partidei și pentru calificarea Belgiei.
Game Mertens!
Elise Mertens aduce Belgia la un singur game de calificare.
Break Mertens!
Belgianca este la al doilea game consecutiv câștigat și revine în avantaj. Irina nu a câștigat niciun punct în acest game.
Game Begu!
Irina ia decizii mult mai bune în teren și revine în avantaj grație unei serii de trei game-uri consecutive câștigate.
Break Begu!
Românca revine și restabilește egalitatea. Begu închide ultimul punct al game-ului după un raliu de 14 lovituri.
Game Begu!
Irina câștigă pe propriul serviciu, iar la pauza dintre game-uri cere intervenția fizioterapeutului.
Este al cincilea game consecutiv câștigat de belgiancă.
Se repetă scenariul din setul precedent și belgianca începe setul cu un break.

A început setul decisiv!

Game și set Mertens! Belgianca a avut două mingi de set și se impune în cele din urmă. Vom avea set decisiv.
Irina Begu a salvat două mingi de break, dar Mertens profită de cea de-a treia șansă, iar românca servește pentru a rămâne în set.
Game alb reușit și de belgiancă.
Game Begu!
Game alb al Irinei Begu, care încheie ultimul punct cu un passing în cross care a ridicat sala în picioare. Belgianca este pusă în situația de a servi pentru a rămâne în meci.
Game Begu!
Game solid reușit de Irina pe propriul serviciu.
Game Mertens! Cele două jucătoare merg cap la cap. Mertens câștigă pe propriul serviciu, după ce a salvat două mingi de break.
Break Begu!
Irina își consolidează break-ul din game-ul precedent și revine în avantaj.
Rebreak Begu!
Românca reacționează excelent după game-ul precedent și restabilește egalitatea.
Jucătoarea belgiană debutează cu un break în setul secund.

A început setul al doilea!

Break și set Begu! Mertens cedează presiunii și face două duble greșeli la rând, iar Irina se impune în primul set după 44 de minute.
Game Begu!
Game alb reușit de Irina Begu, iar Mertens servește pentru a rămâne în set.
Cele două jucătoare continuă să câștige pe propriul serviciu, dar Irina Begu păstrează avantajul de un break și joacă agresiv pe serviciul advers.
Jucătoarea din Belgia a început să își regleze jocul, însă Irina pune în continuare presiune pe serviciul advers.
Game Begu!
Game solid reușit de jucătoarea noastră, care își consolidează avantajul.
Revenire incredibilă pentru Mertens! Belgianca a revenit de la 0-40 și a câștigat primul game din acest meci.
Game Begu! Românca a salvat o primă minge de rebreak cu o lovitură-fulger de peste 150 de km/h, pentru ca mai târziu să închidă game-ul cu un as.
Break Begu! Irina începe meciul excelent. După ce a ratat două mingi de break, românca a fructificat cea de-a treia șansă din game-ul inaugural.