SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Halep a fost eliminată de la Wimbledon încă din primul tur de o jucătoare de pe locul 106 mondial

Articol de GSP - Publicat marti, 30 iunie 2015 13:09

Simona Halep a părăsit turneul de la Wimbledon prematur după ce a fost învinsă în primul tur de Jana Cepelova (Slovacia), locul 106 WTA, scor 7-5, 4-6, 3-6.

După un început foarte bun de meci, Simona Halep reuşind să conducă la două game-uri diferenţă, Cepelova a revenit în joc şi chiar a preluat conducerea. Însă finalul primului set i-a aparţinut de departe româncei care s-a impus cu 7-5. În finalul setului, Halep a resimţit o durere la picior şi a cerut intervenţia doctorului.

Halep a început bine şi setul doi, cîştigînd un break încă din start, însă imediat la următorul game, Cepelova a făcut rebreakul. Finalul setului doi i-a aparţinut slovacei care a reuşit să-l şi cîştige.

Startul setului decisiv a fost la indigo cu primele două seturi, Halep făcînd break-ul încă din primul game, însă finalul i-a aparţinut tot slovacei care a cîştigat meciul.

Vezi mai jos desfăşurarea liveTEXT a meciului dintre Halep şi Cepelova.

Simona HalepSimona Halep 7-5 / 4-6 / 3-6 Jana CepelovaJana Cepelova

3-6 FINAL

GAME, SET, MECI! Simona Halep este eliminată de Jana Cepelova încă din primul tur de la Wimbledon

3-5

BREAK CEPELOVA! Halep e în corzi şi pare să nu mai revină în joc, însă sînt binecunoscute revenirile ei şi, de ce nu, acelaşi lucru s-ar putea întîmpla şi azi. HAI SIMONA!!!

3-4

BREAK SIMONA! Halep recuperează breakul de care avea nevoie şi e din nou în joc

2-4

Game Halep! Simona cîştigă şi ea şi o face la 0, însă are mare nevoie să triumfe în următorul game

1-4

Game Cepelova! Slovaca e foarte aproape să provoace o surpriză uriaşă şi să o elimine pe Halep

1-3

BREAK CEPELOVA! Jana pare să nu-i mai ofere nici o şansă celei de-a treia jucătoare a lumii

1-2

Game Cepelova! Slovaca revine pe tabela de marcaj, iar Simona va servi cu mingi noi în următorul game

1-1

BREAK CEPELOVA! Simona comite o nouă dublă greşeală şi îi oferă game-ul pe tavă Janei Cepelova

1-0

BREAK HALEP! Simona începe la fel de bine ca şi în precedentele două seturi

0-0 - setul 2

A început setul trei! Cepelova serveşte

4-6 - SETUL 2

Jana Cepelova cîştigă setul doi şi meciul intră în decisiv!

4-5

BREAK HALEP! Simona cîştigă şi ea pe serviciul lui Cepelova şi ţine meciul deschis

3-5

BREAK CEPELOVA! Simona pare căzută fizic, mai ales după accidentarea suferită la sfîrşitul primului set

3-4

Game Cepelova! Slovaca încheie ultimul punct după ce o prinde pe picior greşit pe Simona

1-1

BREAK CEPELOVA! Slovaca nu renunţă la luptă şi revine în joc după un break cîştigat destul de greu

1-0

BREAK HALEP! Simona începe cum nu se poate mai bine setul secund şi cîştigă primul game pe serviciul adversarei

0-0 - SET 2

A început setul doi! Cepelova serveşte

7-5 - SET 1

BREAK HALEP! Simona încheie primul set cu un break şi reuşeşte să şi-l adjudece după 58 de minute de joc

ACCIDENTARE

Simona Halep are nevoie de îngrijiri medicale!

6-5

Game Halep! Simona e la un pas să ia primul set

5-5

BREAK CEPELOVA! Slovaca egalează şi meciul devine mai interesant, dar şi mai greu pentru Simona

5-4

Game Cepelova! Slovaca îşi face serviciul după un schimb superb de mingi

5-3

Game Simona! Halep e aproape de primul set şi pare să-şi fi intrat în mînă după ce slovaca preluase controlul partidei la un moment dat

4-3

BREAK SIMONA! Halep revine în meci şi demonstrează o dată în plus de ce e favorita partidei. Românca a închis game-ul după ce a prins un unghi perfect pe ultima minge

3-3

Game Halep! Cînd game-ul părea scăpat printre degete de Simona, românca revine şi cîştigă 3 puncte consecutive

2-3

Game Cepelova! Adversara Simonei a preluat conducerea, după un început foarte bun al lui Halep.

2-2

BREAK CEPELOVA! Slovaca îşi recîştigă serviciul, după două duble greşeli făcute de Simona Halep

2-1

Game Cepelova! Slovaca ia primul game al meciului

2-0

Game Halep! Simona îşi continuă evoluţia bună şi după 5 minute de joc are 2-0

1-0

BREAK SIMONA! Românca începe cum nu se poate mai bine şi reuşeşte break-ul în faţa jucătoarei din Slovacia, aceasta cîştigînd un singur punct

0-0

A început meciul! Cepelova serveşte

Încălzire

Cele două jucătoare au intrat pe teren. Halep şi Cepelova fac exerciţii de încălzire

Meciul e în direct pe DigiSport 2 și liveTEXT pe GSP.RO.

Cele două s-au mai întîlnit o singură dată, în 2014, cînd Halep s-a impus la US Open, scor 6-2, 6-1.

Niculescu - victorie, Mitu - eliminată

Monica Niculescu a jucat şi ea azi, iar Andreea Mitu va avea meci diseară în turul I de la Wimbledon.

Niculescu, locul 48 WTA,a învins-o pe Monica Puig, locul 91 WTA. Românca a cîştigat cu scorul de 5-7, 6-3, 6-1, iar în turul următor va juca împotriva Janei Cepelova.

Andreea Mitu, locul 71 WTA, a fost învinsă de bielorusa Olga Govortsova, locul 122 WTA, scor 1-6, 1-6.

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”