SPORTURI  »  TENIS  »  MIHAELA BUZĂRNESCU - PETRA KVITOVA

VIDEO Mihaela Buzărnescu, înfrângere în finala turneului de la Praga! Mihaela a pierdut cu greu meciul cu Petra Kvitova » De luni, va fi a doua româncă în topul WTA

Articol de - Publicat sambata, 05 mai 2018 14:25

Mihaela Buzărnescu, 30 de ani, locul 37 WTA, a pierdut finala turneului de la Praga, fiind învinsă de cehoaica Petra Kvitova, 28 de ani, locul 10 WTA, scor 6-4, 2-6, 3-6.

Buzărnescu, a șaptea favorită a turneului, va fi de luni a doua româncă în clasamentul WTA, urcând până pe locul 32. Pentru accederea în finală, jucătoarea noastră va primi 180 de puncte WTA și 21.400 de dolari.

În primul set, Kvitova a început mai bine și a condus cu 4-1. Ulterior, Buzărnescu a avut o revenire incredibilă, câștigând setul după cinci game-uri la rând în care a triumfat, grație unui joc sigur și a unor lovituri bine plasate.

După acest set, experiența Petrei Kvitova s-a simțit tot mai mult. Cehoaica a condus în seturile doi și trei cu 4-1, iar Buzărnescu nu a mai avut puterea să revină. Kvitova a jucat tot mai sigur, a fost mai agresivă și nu a mai greșit, în timp ce Mihaela nu a putut ține pasul cu rivala ei și a pierdut finala.

Petra Kvitova are un an de excepție. Acesta este al treilea titlu din 2018, după cele de la Sankt-Petersburg și Qatar. Cehoaica s-a întors în top 10 WTA.

Mihaela Buzărnescu - Petra Kvitova 6-4, 2-6, 3-5

MECI PETRA KVITOVA! Cehoaica Petra Kvitova a câștigat finala turnului de la Praga, după ce s-a impus în setul decisiv cu 6-3.

Buzărnescu - Kvitova 2-4: Cehoaica este tot mai aproape de câștigarea turneului. Petra își continuă jocul foarte solid, în timp ce Buzărnescu face tot mai multe greșeli.

Buzărnescu - Kvitova 1-2: Începutul de set trei este echilibrat, cele două jucătoare mergând cap la cap și aternând la conducerea punctelor

A început setul trei. Kvitova servește prima

SET KVITOVA! Petra a forțat pe game-ul de serviciul al Mihaelei Buzărnescu și a câștigat acest set, pe care l-a controlat autoritar și în care a jucat mai bine decât în precedentul

Buzărnescu - Kvitova 2-5: După un game extrem de lung, de 8 minute, Buzărnescu face primul break din acest set, după ce a ratat 6 mingi de break.
Buzărnescu - Kvitova 1-4:
Se repetă scenariul din primul set! Cehoaica conduce cu 4-1 și este la conducerea jocului, având din nou lovituri extrem de precise
Buzărnescu - Kvitova 0-3:
Petra începe fulminant setul secund! A întrerupt seria câștigătoare aMihaelei și a câștigat trei game-uri la rând, revenind la conducerea jocului

Începe setul doi. Kvitova servește prima

SET BUZĂRNESCU, 6-4: Mihaela Buzărnescu a câștigat primul set! A revenit incredibil câștigând cinci game-uri la rând și a jucat entuziasmant! Jucătoarea noastră a câștigat la 0 ultimul game din set
Buzărnescu - Kvitova 5-4:
Serie perfectă pentru Mihaela! Românca va servi pentru câștigarea setului după ce a câștigat 4 game-uri la rând! Jocul lui Buzărnescu este tot mai precis, cu lovituri exacte, în timp ce Kvitova face tot mai multe greșeli
Buzărnescu - Kvitova 3-4:
Mihaela joacă tot mai bine! A făcut primul său break din finală și va servi pentru a o egala pe Kvitova! Buzărnescu încearcă tot mai mult să lovească lung și profită de serviciile mai slabe ale cehoaicei
Buzărnescu - Kvitova 2-4:
Jocul s-a echilibrat, deși Buzărnescu se chinuie să câștige pe propriul serviciu. Românca a început să găsească mai multe lovituri direct câștigătoare și o pune în dificultate pe Kvitova

Buzărnescu - Kvitova 1-3: Mihaela a reușit primul său game al meciului, după ce a salvat încă o minge de meci. În continuare, Petra este jucătoare care riscă mai mult și care atacă pe fiecare minge
Buzărnescu - Kvitova 0-2:
Petra începe foarte bine. Joacă agresiv, servește bine și caută mereu să termine punctul rapid. A reușit un break și a luat un avans important în debutul meciului