SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

Halep s-a calificat în "sferturi" la Madrid, după ce a învins-o pe Stosur! Cu cine va juca mai departe

Articol de , - Publicat miercuri, 10 mai 2017 09:38

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Madrid, după ce a învins-o pe Samantha Stosur, scor 6-4, 4-6, 6-4.

"Caută-ți loviturile tale, ea oricum va fi nervoasă când va servi pentru meci. Nu-ți fie teamă, poți s-o faci!". Așa au sunat sfaturile pozitive ale antrenorului Joshua Eagle pentru Stosur. Cea care și-a ales numele de user pe Twitter bambamsam30, reflexie deloc plastică a jocului de forță, bazat pe serviciul și o dreaptă periculoasă.

Ea, cea care urma să servească pentru meci și să fie măcar un pic nervoasă, era Simona Halep. Deținătoarea titlului se reîntâlnea la Madrid cu australianca la un an distanță, de data aceasta în "optimi" în loc de semifinale. Și meciurile nu semănau deloc unul cu celălalt. În 2016 fusese un 6-2, 6-0 autoritar. Ieri însă, lupta a fost mult mai strânsă, mai compactă, mai generatoare de suspans.

Scenariu asemănător

Iar la final, ea, Simona Halep, a fost capabilă să-și strunească nervii. Un game controlat, un game al eliberării, inclusiv sonore, în care a lovit precis și cu sete. Fără să se teamă de reacția adversarei, care arătase deja semne de slăbiciune în jocurile anterioare.

Un game care a închis drama în dezvoltare, ducând-o în siguranță pe Halep spre un nou sfert de finală la Madrid. A suferit mai mult decât anul trecut, dar poate mai puțin decât în meciul precedent, cel cu Roberta Vinci, în care a dansat periculos pe marginea prăpăstiei.

Cumva, scenariul a semănat. Prim set consistent al româncei, cu joc îngrijit, serviciu exact, multe realizări, un break făcut repede și consolidat de fiecare dată. 6-4. Al doilea a adus și primul game pierdut pe propriul serviciu, revenirea, apoi ezitarea din final. 4-6, în oglindă, una care deja se strîmba un pic spre Simona. Traseul se aseamănă: când adversara devine mai curajoasă, mai precisă, iar serviciul nu mai e la fel de eficient, se creează spațiul.

Încredere în setul al 3-lea

În decisiv, toată lumea revedea probabil momentele fierbinți din meciul cu Vinci. Condusă cu 5-2, Halep a revenit eroic și a întors scorul în favoarea ei. Aici însă a fost o chestiune de echilibru, unul aspru, menținut cu efort, cu lovituri tari, fără niciun compromis. Iar cea care a cedat a fost Stosur. Căutând să-și impună loviturile, a pierdut măsura lor. Simona a făcut break-ul și, din nou, l-a conservat până la capăt. A avut un singur moment de revoltă, când a trântit racheta de zgură, dar a știut să-l izoleze și să treacă ușor mai departe.

"Am avut încredere la începutul setului al 3-lea, știam că va fi un meci greu, ei îi plac condițiile de aici, altitudinea, topspinul ei e dificil de returnat. Cred că ați văzut și cum a servit. E o jucătoare incredibilă, foarte puternică. La sfârșitul meciului, umărul mă deranja puțin. Cred însă că am rezistat acolo și cu fizic, nu doar mental, chiar dacă uneori a trebuit să stau departe de teren fiindcă loviturile ei erau foarte tari. Am răspuns bine, la slice-uri la fel, a fost un meci de nivel ridicat", a explicat Halep la final. Și, mai ales, nu a fost emoționată când a servit pentru meci. Doar atunci sfatul lui Joshua Eagle ar fi avut efectul dorit.

Jucătoarea noastră va juca în următoarea fază a competiției cu Coco Vandeweghe, locul 20 WTA, care a trecut de Carla Suarez-Navarro, scor 5-7, 6-4, 7-5.

Meciul dintre Simona Halep și Coco Vandeweghe se va juca joi, de la ora 13:00. Partida va fi în format liveTEXT pe GSP.ro.

FINAL: SIMONA HALEP - SAMANTHA STOSUR 6-4 / 4-6 /6-4

Desfășurarea liveTEXT a meciului:

6-4: GAME, SET, MECI! Simona se califică în sferturile de finală unde o va întâlni pe Coco Vandeweghe!
5-4:
Stosur își face serviciul rapid, dar acum urmează Simona să servească pentru a câștiga meciul!
5-3:
Simona continuă parcursul bun și e la un singur game de calificarea în sferturile de finală ale competiției!
4-3:
Stosur își face serviciul, dar Halep urmează să servească și să se apropie de câștigarea meciului!
4-2:
Game alb reușit de Simona! Halep revine în frunte și are prima șansă la câștigarea meciului!
3-2: Revenire spectaculoasă a Simonei! Românca preia conducerea după ce reușește break-ul!
2-2:
Simona profită de mai multe erori ale adversarei și egalează.
1-2:
Simona pare obosită și Stosur profită de acest lucru și-și trece în cont un nou game!
1-1:
Simona egalează rapid și merge umăr la umăr cu adversara sa!
0-1:
Stosur începe din nou foarte bine și câștigă game-ul de debut!
A început setul decisiv! Stosur servește!

4-6: GAME, SET! Stosur duce meciul în decisiv!
4-5:
Stosur își face serviciul și Simona e obligată să câștige game-ul următor!
4-4:
Simona pare obosită, însă își câștigă serviciul!
3-4:
Game alb și pentru Stosur!
3-3: Simona egalează la 3 și așteaptă serviciul adversarei. Stosur servește cu mingi noi!
2-3:
Stosur câștigă cu greu pe propriul serviciu. Important este că Simona pare să fi reintrat în joc după break-ul pierdut în startul setului 2.
2-2:
Game alb reușit de Simona și moralul româncei revine la normal!
1-2:
Simona face re-break-ul, după ce a fost la un pas să piardă și acest game!
0-2:
Stosur face break-ul și se pare că a început să-și facă jocul!
0-1:
Deși a făcut o primă dublă greșeală, Stosur a reușit să câștige pe propriul serviciu!
A început setul doi! Stosur servește!

6-4: GAME, SET HALEP! Simona își adjudecă primul set!
5-4:
Stosur servește foarte bine, dar acum urmează Simona la serviciu pentru a câștiga primul set.
5-3:
Simona încheie game-ul cu o dreaptă senzațională, după ce și-a alergat adversara dintr-un colț în altul al terenului!
4-3:
Stosur își câștigă serviciul și Simona rămâne cu acel prim break câștigat!
4-2:
Simona își continuă parcursul foarte bun început din primul set și se apropie de câștigarea primului set.
3-2:
Stosur își adjudecă serviciul după ce ajunge la avantaje cu Simona!
3-1:
Game alb reușit de Simona și se distanțează din nou la două game-uri diferență!
2-1:
Stosur își face serviciul, însă nu fără greutate. Simona continuă să-i pună probleme!
2-0:
Halep își surclasează adversara din toate punctele de vedere și pare să nu-i dea nicio șansă astăzi!
1-0: Simona începe cum nu se poate mai bine și își adjudecă primul break al meciului! Adversara ei a câștigat doar două puncte pe propriul serviciu!
A început meciul! Stosur servește prima!

Halep, locul 8 WTA, și Stousur, locul 26 WTA, s-au duelat până acum de 9 ori, iar Simona a triumfat de 5 ori. Câștigătoarea acestui meci se va dula în sferturile de finală cu învingătoare duelului Vandeweghe - Suarez Navarro.