SPORTURI  »  TENIS  »  WTA WASHINGTON

UPDATE Simona Halep a abandonat în decisiv cu Makarova, în "sferturi" la Washington!

Articol de GSP - Publicat vineri, 04 august 2017 22:43

Simona Halep, locul 2 WTA, a abandonat în setul decisiv al meciului din sferturile de finală de la Washington cu Ekaterina Makarova, la scorul 6-2, 3-6, 0-1.

Cel mai probabil, abandonul Simonei a fost cauzat de căldura de la Washington, peste 40 de grade la nivelul terenului. Halep a părut vlăguită începând cu setul secund, iar tonusul său a scăzut considerabil față de începutul meciului.

La 0-1 în decisiv, Simona a solicitat să i se verifice tensiunea, iar ulterior a luat decizia de a se retrage, după ce s-a sfătuit cu Darren Cahill, dar și cu fizioterapeutul turneului.

Nu este pentru prima oară când Halep abandonează din cauza căldurii: în urmă cu doi ani, la Toronto, românca s-a retras în finala cu Belinda Bencici.

FINAL » Simona Halep - Ekaterina Makarova 6-2, 3-6, 0-1 (ABANDON)

0-1, Game Makarova! Rusoica se impune pe serviciul Simonei, care pare incomodată de o problemă fizică. Halep a cerut să i se verifice tensiunea, resimțind temperatura ridicată, și apoi a luat decizia să se retragă.

A început setul decisiv! Simona Halep servește prima

3-6, Game Makarova: Rusoaica își face serviciul și închide setul. Vom avea set decisiv la Washington

3-5, Game Halep: Simona salvează o minge de set și își câștigă cu emoții serviciul. Makarova va servi însă pentru a închide setul
2-5, Game Makarova: Simona nu se regăsește, Makarova face un game extrem de bun pe propriul serviciu și dă impresia că nu mai are cum să piardă setul. Rusoaica a început să lovească mai lung, a împins-o pe româncă mult în spate, care pare incomodată de noul ritm de joc impus de Makarova
2-4, Break Makarova: Simona face un game slab pe propriul serviciu, permițându-i rusoaicei să câștige cel de-al treilea game consecutiv.
2-3, Game Makarova: Ekterina își face serviciul și preia conducerea în setul doi. Deși a câștigat clar primul set, jocul Simonei nu e la cel mai înalt nivel în meciul de astăzi. Românca greșește multe mingi și pare că se hrănește din greșelile rusoaicei
2-2, Break Makarova: Rusoaica își ia imediat break-ul înapoi, câștigând la zero pe serviciul Simonei, care a fost prea pasivă pe durata game-ului
2-1, Break Halep: Românca preia conducerea după un game perfect reușit pe serviciul Makarovei, câștigat de Simona la 15
1-1, Game Halep: Simona își face serviciul fără emoții și egaleză situația în setul secund
0-1, Game Makarova: Rusoaica începe cu dreptul setul secund, reușind să-și facă serviciul, ajutată și de două erori neforțate ale Simonei

A început setul secund, Makarova fiind la serviciu

6-2, Game, Set Halep: Românca a servit excelent, nu s-a precipitat, și a închis primul set la doi, după 29 de minute

5-2, Break Halep: Simona schimbă viteza, devine mai agresivă și obține rapid un avantaj de 40-0. Makarova salvează primele două mingi de break, însă româncă o fructifică pe cea de-a treia, jucând agresiv și forțând-o pe rusoaică să greșească
4-2, Break Makarova: Simona face un game modest, presărat cu numeroase greșeli neforțate, iar Markarova își ia înapoi un break
4-1, Game Makarova: Rusoaica își trece în cont primul game al partidei după ce a salvat o minge de 5-0 a Simonei. Halep a comis trei greșeli ușoare, care i-au permis Makarovei să-și adjudece game-ul
4-0, Game Halep: Simona face un nou game convingător pe propriul serviciu, iar scorul devine 4-0
3-0, Break Halep: Makarova continuă să joace slab și să comită numeroase greșeli neforțate, care îi permit Simonei să se distanțeze la avantajul a două break-uri.
2-0, Game Halep: Simona confirmă începutul bun de meci și își face serviciul la 30, fără mari emoții.
1-0, Break Halep: Simona câștigă primul game al partidei, impunându-se pe serviciul rusoaicei. Halep a jucat la așteptare, iar Makarova a comis două greșeli cu forehandul și o dublă greșeală

A început partida. Makarova servește prima

Partida de azi va fi prima a zilei și se va juca pe terenul al doilea. Românca, care până acum a trecut de Stephens și Duque-Marino, este principala favorită a turneului american. Rusoaica Makarova le-a învins în primele două meciuri pe Loeb și Puig.

Până acum, Halep și Makarova s-au duelat de 3 ori, iar românca s-a impus de două ori. Câștigătoarea meciului se va duela cu învingătoarea meciului Lisicki - Dodin.