SPORTURI  »  TENIS  »  WTA WUHAN

Simona este în semifinale la Wuhan! Halep a trecut cu lejeritate de Madison Keys » Joc perfect în setul doi

Articol de GSP - Publicat joi, 29 septembrie 2016 12:15

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Wuhan, după ce a trecut de Madions Keys, scor 6-4, 6-2, după un meci care a durat puţin peste o oră. Pentru un loc în finală, Halep se va duela cu învingătoarea din meciul Petra Kvitova - Johanna Konta.

Simona a început greu meciul, iar Keys a condus cu 2-0 şi 3-1. Halep a revenit în meci, a egalat, iar la scorul de 4-4 a făcut break-ul decisiv, servind ulterior pentru câştigarea setului.

A doua parte a meciului a fost la discreţia Simonei. Românca a început cu un break şi s-a aflat tot timpul la conducere. Simona a profitat de erorile făcute de Keys, care nu a putut ţine pasul cu românca, şi a mai făcut un break, adjudecându-şi cu lejeritate setul.

Vezi mai jos cum s-a defăşurat meciul:

GAME, SET MECI HALEP: Simona Halep triumfă în faţa lui Madison Keys. Halep a servit foarte bine în acest game, iar adversara nu a avut şanse.
Game Keys:
Madison rămâne în meci. Americanca îşi face serviciul, dar Simona va servi pentru a închide meciul
Game Halep:
Simona îşi câştigă cu emoţii game-ul de serviciu. Halep a salvat o minge de break şi a reuşit să se impună. Românca mai are nevoie de un game pentru a se califica în semifinale
Break Halep:
Încă un break pentru Simona, iar românca este la un pas de a câştiga acest meci. Jocul americancei este în scădere, iar Simona profită de fiecare eroare făcută de adversară
Game Halep:
Simona îşi continuă jocul fără eroare. Keys este nevoită să rişte, dar face multe greşeli, iar Halep îşi măreşte avantajul
Game Keys:
Americanca îşi câştigă pentru prima dată serviciul şi se apropie de Simona. Halep rămâne în avantaj graţie break-ului făcut
Game Halep:
Simona îşi câştigă cu lejeritatea serviciul şi conduce autoritar în acest set.
Simona începe perfect meciul şi continuă seria bună din finalul primului set. Halep a făcut break şi a trecut în avantaj

A început setul doi. Keys a servit prima

SET HALEP: Simona câştigă primul set! Halep a servit foarte bine şi deşi a fost condusă cu 0-15 a revenit în acest game şi şi-a adjudecat primul set
Halep este pentru prima dată în avantaj. Simona reuşit încă un break şi va servi pentru a se impune în primul set.
Game Halep:
Simona se menţine aproape de Keys. Jocul de serviciu al româncei a crescut vizibil şi Madison nu mai poate returna puternic.
Game Keys:
Meciul este în continuare unul echilibrat. Madison loveşte foarte bine mingea, puternic şi plasat, şi o pune în dificultate pe Simona, care nu a mai reuşit să găsească un răspuns la loviturile adversarei
Game Halep:
Simona revine în joc şi stabileşte pentru prima dată egalitatea. Halep a servit foarte bine şi a rezistat loviturilor foarte puternice ale lui Keys.
Românca revine în meci. Simona joacă mai bine pe serviciul adversarei, reuşind să câştige încă un break după ce a returnat foarte bine şi a pus mari probleme americancei
Break Keys:
Simona suferă la serviciu. Românca nu a reuşit să câştige game-ul de seriviciu, iar Madison şi-a mărit avantajul.
Românca reuşeşte să reintre în joc, după ce şi-a îmbunătăţit jocul. Simona a lovit foarte bine mingea şi nu i-a dat nicio şansă adversarei
Break Keys:
Simona are un început dificil. Halep a servit foarte slab şi i-a permis lui Keys să facă un break la 0.
Game Keys:
Americanca începe cu un game alb. Keys a servit foarte bine şi puternic şi a profitat de două greşeli ale Simonei, câştigând game-ul rapid.