SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIOANELOR

Start de vis pentru Simona! Halep a cîştigat fără emoţii meciul cu Flavia Pennetta

Articol de - Publicat duminica, 25 octombrie 2015 10:42

Simona Halep a debutat perfect la Turneul Campioanelor. Românca s-a impus în două seturi,  6-0, 6-3 în faţa italiencei Flavia Pennetta.

Simona Halep a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din acest sezon. Românca a început perfect partida şi s-a impus cu 6-0 în primul set, după un joc solid şi agresiv.

Setul al doilea a fost mai echilibrat, Pennetta şi Halep mergînd cap la cap pînă la scorul de 4-3, cînd Simona a făcut break-ul şi a servit pentru a cîştiga meciul.

6-3

GAME, SET ŞI MECI: Halep cîştigă meciul după o oră şi 13 minute.

5-3

Break Halep: Simona face primul break din acest set, după patru mingi de break. Halep serveşte pentru a cîştiga meciul.

4-3

Game Halep: Simona cîştigă rapid game-ul. Românca s-a impus fără să piardă nici un punct şi a aratăt foarte încrezătoare pe serviciul ei.

3-3

Game Pennetta: Italianca a cîştigat cel mai echilibrat game al acestui meci şi se menţine aproape de Halep.

3-2

Game Halep: Cel mai bun game al Simonei din acest set! Românca s-a impus categoric şi nu i-a dat nici o şansă adversarei.

2-2

Game Pennetta: Începutul setului doi este mult mai echilibrat. Pennetta este mai agresivă şi facem mai multe puncte. Italianca egalează la 2 scorul.

2-1

Game Halep: Simona se menţine în avantaj, după ce a servit excelent şi a jucat foarte ofensiv, controlînd game-ul.

1-0

Game Pennetta: Italianca a cîştigat primul game al său din acest meci, după ce a făcut un joc mai solid pe propriul serviciu.

1-0

Game Halep: Simona începe foarte bine şi acest set! Halep a cîştigat game-ul după ce a revenit de la 15-40. .

6-0

SET HALEP: Simona a jucat perfect în acest set şi nu i-a dat nici o şansă italiencei. În ultimul game, românca a făcut break-ul de la 15-40. Românca a cîştigat primul set după 25 de minute.

Flavia Pennetta a chemat antrenorul, iar acesta sfătuit-o să intre cu un metru în teren şi să fie mai agresivă, să pună presiune pe Halep.

5-0

Game Halep: Simona este la un game de a cîştiga meciul! Cîştigă game-ul la 0 şi se apropie de cîştigarea setului.

4-0

Break Halep: Românca este de neoprit în aceste momente! A revenit de la 0-30 şi a făcut încă un break

3-0

Game Halep: Simona reuşeşte cel mai bun game! Românca a jucat ofensiv şi a controlat punctele.

2-0

Break Halep: Pennetta încă nu şi-a găsit ritmul, iar Halep profită. Românca face break-ul şi se distanţează

1-0

Game Halep: Simona începe bine meciul! Românca se impune fără probleme în primul game, profitînd şi de două greşeli ale adversarei.

A început meciul! Simona serveşte prima

Cele două jucătoare au intrat în arenă! Meciul va începe în scrut timp

Pînă acum cele două s-au întîlnit de cinci ori, iar italianca a cîștigat în patru rînduri. Ultimul meci a avut loc în semifinale la US Open, cînd Pennetta a cîștigat 6-1, 6-3.

Simona Halep este principala favorită a turneului din Singapore, după ce Serena Williams a luat decizia de a nu participa din cauza unei accidentări.

Tot azi se va mai juca și partida dintre Maria Șarapova și Agnieszka Radwanska. Startul meciului va fi în jurul orei 13:30.