SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIOANELOR

Simona Halep a pierdut în faţa Anei Ivanovici, dar a cîştigat grupa! Românca o duce pe Serena Williams în semifinale

Articol de GSP - Publicat vineri, 24 octombrie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 24 octombrie 2014 17:22

Astăzi s-au disputat ultimele meciuri din grupele Turneului Campioanelor.

Simona Halep a pierdut în trei seturi meciul în faţa sîrboaicei Ana Ivanovici, scor 6-7, 6-3, 3-6. Cu toate acestea, românca s-a calificat în semifinalele Turneului Campioanelor, pentru că a cîştigat cinci game-uri în meci.

Datorită setului cîştigat de Halep, Serena Williams s-a calificat şi ea în semifinale.

Românca va juca în semifinale cu Agnieszka Radwanska, iar în a doua semifinală se vor întîlni Serena Williams şi Caroline Wozniacki.

Cele două meciuri se vor disputa sîmbătă, primul fiind Serena Williams - Caroline Wozniacki, iar al doilea, de la ora 13, Simona Halep - Agnieszka Radwanska.

VEZI AICI DESFĂŞURAREA LIVETEXT A MECIULUI

3-6: Ivanovici cîştigă meciul, dar nu reuşeşte să se califice în semifinale.
3-5:
Ivanovici reuşeşte primul break din acest set şi va servi pentru a cîştiga meciul.
3-4:
Ivanovici cîştigă game-ul la 30, după ce Halep a revenit de la 0-40.
3-3:
Românca îşi cîştigă serviciul şiupă două ore, scorul în setul decisiv este egal.
2-3:
Ivanovici cîştigă cu emoţii acest game.
2-2:
Halep a salvat două mingi de break şi a reuşit să îşi cîştige serviciul.
1-2:
Ivanovici şi-a cîştigat cu emoţii serviciul.
1-1:
Halep continuă jocul solid pe propriul game şi cîştigă fără emoţii.
0-1:
Ivanovici cîştigă game-ul inaugural din ultimul set.

A început setul decisiv. Ana Ivanovici serveşte prima.

STATISTICA PRIMULUI SET:

Duble greşeli: Halep: 3 Ivanovici:4
Aşi:
Halep: 3 Ivanovici:0
Puncte cîştigătoare: Halep: 10 Ivanovici: 5
Greşeli neforţate: Halep: 11Ivanovici: 10

6-3: Românca a cîştigat al doilea set şi Ivanovici este eliminată din Turneul Campioanelor. Serena Williams se califică de pe locul al doilea şi va juca împotriva danezei Caroline Wozniacki.

5-3: Simona Halep reuşeste break-ul şi va servi pentru a cîştiga setul doi.
4-3:
Break reuşit de sîrboaică. Ivanovici are şansa de a o egala pe Halep la game-uri
4-2:
Ivanovici salvează o minge de break şi cîştigă game-ul.
4-1:
Simona Halep încheie game-ul cu al doilea As al ei.
3-1:
Primul break al setului este reuşit de Halep, după o dublă greşeală a Anei Ivanovici
2-1:
Simona Halep continuă începutul bun de set şi cîştigă al treilea game din set.
1-1:
Ivanovici a reuşit să cîştige pe prorpiul serviciu.
1-0: Halep a cîştigat game-ul inaugural al setului doi.

A început setul doi. Simona Halep serveşte prima.

Duble greşeli: Halep: 1 Ivanovici:3
Aşi:
Halep: 1 Ivanovici:1
Puncte cîştigătoare: Halep: 11 Ivanovici: 16
Greşeli neforţate: Halep: 14 Ivanovici: 19

6-7: Ivanovici a cîştigat tie-break-ul primului set, scor 9-7.
În acest an, Halep a jucat 11 tie-break-uri şi a cîştigat 5, iar Ivanovici a cîştigat 11 din 14.
6-6:
Simona cîştigă şi trimite meciul în tie-break.
5-6:
Ivanovici preia pentru prima dată conducerea în acest set.
5-5:
Încă un break pentru Ivanovici. Sîrboaica revine în set.
5-4:
Al doilea game consecutiv cîştigat de Ana Ivanovici. Simona Halep serveşte pentru a cîştiga primul set.
5-3:
Ana Ivanovici reuşeşte alt break, după ce Simona Halep salvase trei mingi de break.
5-2: Break reuşit de Simona Halep, după o greşeală neforţată a Anei Ivanovici. Halep va servi pentru a cîştiga setul. Halep are asigurat locul 1 în Grupa Roşie şi va juca în semifinale cu Agnieszka Radwanska.
4-2:
Ana Ivanovici reuşeşte să cîştige un game pe serviciul româncei.
4-1:
Încă un break reuşit de Halep.
3-1:
Halep salvează 3 mingi de break şi îşi cîştigă serviciul.
2-1:
Halep reuşeşte primul break pe serviciul sîrboaicei.
1-1:
Simona Halep şi-a cîştigat serviciul şi a egalat.
1-0:
Ana Ivanovici a cîştigat primul game al meciului.

A început partida. Ana Ivanovici serveşte prima.

Simona Halep este deja calificată în semifinalele Turneului Campioanelor şi mai poate rata poziţia de lider al Grupei Roşii doar dacă pierde partida cu Ivanovici şi nu cîştigă cinci game-uri în meci.

În cazul unei victorii a Simonei Halep, din grupă se va califica Serena Williams.

Singura şansa a Anei Ivanovici este victoria în două seturi, caz în care va merge mai departe alături de Simona Halep, iar departajarea se va face după numărul de game-uri.

Din Grupa Albă, Caroline Wozniacki s-a calificat de pe primul loc, iar Agnieszka Radwanska s-a calificat de pe al doilea loc.

Meciul începe la 14:30 şi va fi în direct la Dolce Sport şi Digi Sport 1.