SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2018

Marius Copil, out de la Australian Open în turul I » Niciun român pe tabloul masculin

Articol de GSP - Publicat luni, 15 ianuarie 2018 10:36

Marius Copil, locul 92 ATP, a fost eliminat în turul I la Australian Open 2018, fiind învins de francezul Gilles Simon, locul 57 WTA, scor 5-7, 4-6, 3-6.

Copil era singurul român pe tabloul masculin de la Australian Open. Meciul a fost unul echilibrat, dar Simon a jucat mai bine în momentele importante și câștigat în două ore. În primul set, francezul a condus cu 3-1, dar Copil a egalat. La 6-5, Simon a mai făcut un break și a câștigat setul.

Setul doi s-a desfășurat pe același tipar. Simon a condus cu 3-1, făcând un break, dar Copil a revenit și a egalat. La 5-4, francezul a mai facut un break și și-a mărit avantajul la seturi.

În setul trei, Copil nu a mai reușit niciun break, în timp ce Simon a câștigat o dată pe serviciul românului, suficient pentru a câștiga setul și meciul.

Românul va primi aproximativ 39.000 de dolari pentru participarea în turul I la Australian Open.