SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIONILOR

Meci dramatic între Tecău/Rojer și Kontinen/Peers » 11 mingi de meci salvate în setul secund

Articol de GSP - Publicat marti, 14 noiembrie 2017 10:23

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au pierdut al doilea meci din faza grupei B a Turneului Campionilor, scor 6-7, 6-7, în fața lui Henri Kontinen și John Peers.

Primul set a fost unul extrem de echilibrat, decis la tiebreak după 50 de minute. Tecău și Rojer au ratat nu mai puțin de 6 mingi de break și le-au oferit adversarilor 4 puncte gratuite după duble greșeli.

Perechea finlandezo-australiană a servit impecabil în setul secund, până la 5-3 și 40-0. Racheta lui Peers a tremurat, Tecău și Rojer reușind să salveze 4 mingi de meci. A urmat un game la fel de dramatic pe serviciul lui Rojer. Un total de 11 mingi de meci salvate, înainte ca totul să se termine în tiebreak, 8-6.

În ultima partidă din grupă, Tecău și Rojer se vor duela cu Harrison și Venus, în timp ce adversarii de astăzi vor juca împotriva lui Herbert și Mahut.

A fost a cincea întâlnire directă între cele două perechi, Kontinen și Peers conducând cu 3-2.