SPORTURI  »  TENIS  »  FED CUP, 19-20 APRILIE, BUCUREŞTI, ARENELE BNR, ÎN DIRECT PE DOLCESPORT

Meciul Simonei Halep se reia mîine, de la ora 10:00

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 aprilie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 20 aprilie 2014 09:57

Ziua excelentă a României din Cupa Fed a fost oprită de ploaia care cade de zeci de minute peste Bucureşti. Doar un meci s-a încheiat, Sorana Cîrstea a reuşit marea surpriză în faţa Anei Ivanovici şi a adus primul punct echipei.

UPDATE 17:55 / E oficial, azi nu se mai joacă la Arene. Meciul Simonei Halep a fost amînat pentru duminică la 10.

Dacă va juca mai mult de 90 de minute în primul meci, Simona va avea o pauză de 90 de minute pînă la partida programată cu Ana Ivanovici. În caz contrar, pauza este de aproximativ o oră.

UPDATE 16:16 / La ora 17:45 un oficial ATP va verifica zgura şi dacă totu lva fi în regulă, la ora 18:15 meciul se va relua. În caz contrar, meciul va fi amînat pentru mîine, la ora 10:00.

UPDATE 15:57 / Organizatorii au anunţat că vor încerca să reia meciul la ora 17:00!

Şi Simona Halep se îndrepta către o victorie în meciul cu Bojana Jovanovski, reuşind un break încă din start în faţa numărului 39 mondial.

Însă ploaia a izbucnit la 3-1 şi 15-15 în primul set şi şansele ca partida să se reia astăzi sînt minime.

Asta şi pentru că terenul este în aceste momente îmbibat cu apă, nivelul fiind de cîţiva centimetri pe zgura de la Arenele BNR. Fotoreporterul Gazetei, Cristi Preda, a surprins momentul (foto).

Surprinzător, organizatorii nu au tras prelata pentru a acoperi zgura.